Me pak yndyrë apo karbohidrate të ulët për humbje peshe? Një studim i ri kërkon përgjigjen

Tregojuni njerëzve se jeni duke mbajtur një dietë, dhe pyetja e pashmangshme lind: A po shkoni me pak karbohidrate apo me pak yndyrë?

Ndoshta keni pasur vështirësi të bëni zgjedhjen vetë kur keni vendosur që dëshironi të humbisni peshë. Në fund të fundit, nuk ka pasur një përgjigje të qartë se cila dietë funksionon më mirë – dhe për kë.

Por një studim i ri përpiqet të hedhë pak dritë mbi këtë pyetje.

hulumtim, i publikuar në shkurt 2018 në revistë JAMAzbuloi se njerëzit që e ndiqnin ose një dietë me pak yndyrë ose karbohidrate humbi pothuajse të njëjtën peshë – 11.6 dhe 13.2 paund, respektivisht – pas një viti. Studiuesit thonë se ky ndryshim nuk është i rëndësishëm, kështu që çfarë jep?

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,592FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles