Terapia hormonale ndihmon në parandalimin e dhjamit në bark në moshën e mesme

spot_img

Menopauza sjell me vete atë që njihet si “menopoti” ose përhapja e moshës së mesme. Ndryshimet hormonale, duke përfshirë një rënie në estrogjenit, bëjnë që dhjami i barkut të grumbullohet; gratë gjithashtu përjetojnë humbje të muskujve.

LIDHUR: Planet më të mira dhe më të këqija të dietës për humbje peshe

Por shtimi në peshë mund të mos jetë fati juaj: terapia hormonale e menopauzës mund të ndihmojë në parandalimin e kësaj rritje të yndyrës viscerale (të barkut). BMIdhe yndyrën e trupit në përgjithësi, sipas hulumtim i ri i publikuar sot në internet në numrin e marsit 2018 të Journal of Clinical Endokrinology & Metabolism.

Gjetjet sugjerojnë se terapia hormonale në kohën e duhur ndihmon në parandalimin e dhjamit në bark

Studimi analizoi të dhënat nga një kampion prej 1,053 grave në grupin OsteoLaus (që merr kampionimin e saj nga Lozanë, Zvicër) të moshave 50 deri në 80 vjeç, të cilave u analizuan përbërjet e trupit të tyre përmes ekzaminimit të densitetit kockor DXA. Pas përshtatjes për moshën, ato që aktualisht po i nënshtroheshin terapisë hormonale kishin dukshëm më pak yndyrë viscerale sesa gratë që nuk ishin kurrë në terapi hormonale. Krahasuar me gratë që e kishin marrë atë në të kaluarën, përdoruesit aktualë u zbulua se ishin gati një pikë më të ulët në shkallën e BMI-së dhe kishin gati 3 paund (lb) më pak masë yndyre. Edhe më mirë: Gjatë 10 viteve, terapia hormonale parandaloi këtë shtim në peshë, i cili shpesh ndodh natyrshëm me moshën.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles