Si agjërimi me ndërprerje dhe CrossFit e ndihmuan një grua të humbiste 220 kilogramë dhe të kthente diabetin

Çfarë duhet të dini rreth përpjekjes për agjërim me ndërprerje gjatë menaxhimit të diabetit

Ndërsa IF mund të jetë një mënyrë efektive dhe shpesh e sigurt për të humbur peshë për njerëzit pa diabet ose sëmundje të tjera themelore shëndetësore, ekspertët pajtohen se njerëzit me diabet duhet të jenë jashtëzakonisht të kujdesshëm në lidhje me planin.

Për një gjë, një studim i vogël i publikuar në shkurt 2018 në Mjekësia diabetike sugjeron se agjërimi me ndërprerje mund të rrisë rrezikun për hipoglicemi te njerëzit me diabet të tipit 2. Simptoma të ulëta të sheqerit në gjak përfshijnë të përziera, dhimbje koke, dridhje dhe në raste të rënda, hipoglikemia mund të çojë në komplikime serioze si koma diabetike, konvulsione apo edhe vdekje, sipas Shoqata Britanike e diabetit Diabetes.co.uk.

Ky nuk është përfitimi i vetëm i mbajtjes së nivelit të sheqerit në gjak të qëndrueshëm nëse keni diabet të tipit 2. “Mbajtja e niveleve të sheqerit në gjak është shumë e rëndësishme sepse mund të ndihmojë në menaxhimin e peshës,” thotë Despina Hyde Gandhi, RD, CDE, një dietologe në. Programi i menaxhimit të peshës së Langone të Universitetit të Nju Jorkut (NYU). në qytetin e Nju Jorkut dhe presidenti i Shoqatës Dietetike të Nju Jorkut të Madh. Për njerëzit me diabet, IF mund ta vendosë trupin në modalitetin e urisë, duke ngadalësuar metabolizmin dhe duke e bërë trupin të mbajë yndyrën. Kjo peshë shtesë mund të ndikojnë negativisht në nivelin e glukozës në gjakthotë Hyde.

Periudhat e agjërimit gjithashtu mund t’i bëjnë njerëzit të ndihen të lodhur, të dobët, të dridhur dhe tepër të uritur. “Duke u ndjerë në këtë mënyrë, ju keni më shumë gjasa të hani tepër dhe të bëni zgjedhje të këqija,” shpjegon Hyde Gandhi. “Sigurisht që do të humbisni peshë, por nuk është në një mënyrë të shëndetshme.”

Si e ndihmoi agjërimi me ndërprerje Giddens të rriste mirëqenien e saj

Kombinuar me IF, Giddens ka bërë që ushqimi i shëndetshëm dhe ushtrimet e rregullta të jenë prioritet në jetën e saj.

Ajo tani e nis ditën e saj me kafe të stilit “Bulletproof”. vaj kokosi — një kombinim që pretendohet për të shtypur urinë dhe për të rritur energjinë, megjithëse mungojnë kërkimet mbi këtë kombinim dhe duhet theksuar se vaji i kokosit mund të rrisë nivelet e LDL, ose kolesteroli “i keq”., duke përkeqësuar shëndetin e zemrës. Vakti i saj i parë zakonisht përbëhet nga djegës gjel deti me 10 lloje perimesh, shkopinj selino dhe djathë pa yndyrë, dhe kos grek me manaferrat.

LIDHUR: Cili lloj kosi është më i mirë për njerëzit me diabet të tipit 2?

Snacks përfshijnë gjizë me domate, Jell-O pa sheqer, ose një bar proteinash për të shmangur dëshirën për t’u kënaqur me ëmbëlsirat e zyrës. Darka mund të jetë “rrokullisje veze në një tas”, e cila përfshin mish derri të grirë, perime dhe patate të ëmbla, së bashku me një ëmbëlsirë me shumë proteina, si p.sh. Halo Top akullore me gjalpë kikiriku.

“Kam më shumë energji, fle më mirë, sëmurem më pak dhe ndihem më mirë me veten dhe gjërat që mund të bëj,” shpjegon Giddens. “Besimi im është shumë më i mirë dhe ka të bëjë më pak me peshën tani dhe më shumë me shëndetin.”

Për ushtrime, Giddens bën pesë deri në gjashtë ditë stërvitje një-orëshe CrossFit, përveç disa ditëve të trajnimit me interval me intensitet të lartë 20-minutësh (HIIT). Trainim fuqie, ose gjimnastikë. Pasi nuk është në gjendje të bëjë një shtytje të vetme, Giddens tani mund të plotësojë një grup prej 45 paundësh. Ajo gjithashtu mund të bëjë squat 240 lb dhe të heqë vdekjen 325 lb.

Ekspertët thonë se çdo person është i ndryshëm, por duhet të tregohet kujdes nga dikush me diabet të tipit 2, i cili vendos të bëjë IF dhe HIIT, veçanërisht për ata që marrin insulinë.

“Thjesht të kesh diabet, ka një rrezik më të lartë për të shkuar hipoglikemikveçanërisht në kombinimin e agjërimit me stërvitjet HIIT”, thotë Megan Ostler, një dietologe e regjistruar për. iFit me qendër në Logan, Utah.

Me këto ndryshime diete dhe stili jetese, Giddens ka qenë në gjendje të humbasë më shumë se 220 lb dhe duke u numëruar, me peshën e saj që tani lëviz rreth 170 deri në 175 lb.

“Unë jam i habitur çdo ditë me gjërat që trupi im është në gjendje të bëjë tani,” thotë ajo.

LIDHUR: Çfarë duhet të dini rreth ushtrimeve me diabet përpara se të filloni

Përveç IF, Giddens thotë se çelësi i humbjes së peshës dhe ruajtjes së madhësisë së re të pantallonave qëndron në planifikimin e vakteve të saj për javën duke përdorur Aplikacioni MyFitnessPal. “Unë ha shumë të njëjtat gjëra çdo ditë, sepse është më e lehtë për t’u përgatitur dhe nuk prirem të mërzitem. Por nëse dua ta ndryshoj, e planifikoj edhe këtë”, thotë ajo.

Tani, përveç humbjes së peshës, A1C e Giddens është normale dhe ajo nuk merr më metformina. Përfitimet nuk kanë qenë vetëm fizike. “Unë jam mendërisht më e shëndetshme se kurrë në jetën time,” thotë ajo.

Kur njerëzit e dëgjojnë historinë e saj dhe e pyesin se cili ishte sekreti i saj për të humbur peshë, ajo u thotë se nuk ka asnjë. “Është punë e vështirë dhe është përkushtim. Është të hahet dhe është stërvitje. Nuk ka asnjë plumb magjik që do ta rregullojë atë”, thotë ajo. “Nëse unë mund ta bëj, çdokush mund ta bëjë.”

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,585FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles