Lidhja midis tronditjeve dhe problemeve të gjumit

spot_img

Qumësht dhe mjaltë, melatonin, livando vaj, dush të ftohtë, ilace gjumihipnoterapia, meditimi, lëngu i qershisë, akupunkturë, barishte kineze. Unë i kam provuar të gjitha, ad nauseam, për mua pagjumësi. Asgjë nuk dukej se funksiononte. Asgjë, domethënë, derisa mësova rrënjën e shqetësimeve të mia të natës: dëmtimi traumatik i trurit (TBI).

Unë u godita nga një makinë ndërsa kaloja rrugën në Westport, Connecticut, në vitin 1999, kur isha 16 vjeç. Lëndimet që rezultuan, duke përfshirë ato në trurin tim, ishin të rënda. Mjekët në vendngjarje më gjetën pa ndjenja dhe më dërguan me urgjencë në qendrën e traumës në Spitalin Bridgeport, ku iu nënshtrova një operacioni për të hequr një shpretkë të këputur dhe shufra metalike u implantuan në një kockë të thyer të kofshës dhe humerus në anën time të majtë.

Mjekët vendosën gjithashtu një monitor intrakranial nëpër kafkën time për të monitoruar presionin në trurin tim. Gjashtë ditë më vonë, fillova të zgjohesha nga koma. Pasi u stabilizova, më dërguan në një institucion rehabilitimi, ku mësova përsëri se si të ecja, të flisja, të lexoja, të shkruaja dhe të funksionoja si para aksidentit.

Javë pas qëndrimit tim të gjatë një muaj e gjysmë në rehabilitim, fillova të ankohesha për probleme me rënien në gjumë. Infermieret vunë re ankesën në tabelën time dhe shtuan një pilulë tjetër në regjimin tim të natës.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles