Tenxhere me salsiçe dhe makarona italiane

0
36
The BBC Good Food logo

Tenxhere me salsiçe dhe makarona italiane

Kjo supë është e përzemërt dhe e mbushur me shije duke e bërë një të preferuar të thjeshtë por të kënaqshme të ngrirjes

Përbërësit

 • 1 lugë gjelle vaj ulliri
 • 8 Salcice italiane
 • 2.8l lëng pule të nxehtë
 • 400 gr pena makarona
 • 2 karotat të prera hollë
 • 2 qepët të prera hollë
 • 3 selino shkopinj, të prera hollë
 • 140 g bishtaja prerë në gjatësi 5cm/2 in
 • grusht majdanoz me gjethe të sheshta të copëtuara

Metoda

 • HAPI 1

  Ngrohni vajin në një tigan të madh dhe skuqni salsiçet derisa të marrin ngjyrë të gjithë. Hidhni lëngun e nxehtë të pulës dhe ziejini me kapak për 10 minuta.

 • HAPI 2

  Shtoni makaronat në tigan, përziejini mirë dhe lërini të vlojnë. Përzieni karotat dhe qepët, gatuajeni për 5 minuta, më pas shtoni selinon dhe fasulet dhe gatuajeni edhe për 4 minuta të tjera. Kontrolloni që makaronat të jenë gatuar – nëse jo, gatuajini për disa minuta më gjatë. Në fund, përzieni majdanozin e grirë, sezoni dhe shërbejeni në enë të mëdha.