Supë pule dhe proshutë e trashë

spot_img

Supë pule dhe proshutë e trashë

E pasur dhe kremoze, por me pak yndyrë – këtë supë ngrohëse mund ta bëni edhe me peshk

Përbërësit

 • 1 lugë gjelle vaj luledielli
 • 2 presh të prera hollë
 • 3 patate mesatare prerë në kubikë të vegjël
 • 1 lugë gjelle miell i thjeshtë
 • 700 ml qumësht i skremuar
 • 2 pulë e pjekur gati gjinjtë, lëkura hiqet dhe pritet në copa
 • 2 feta të trasha proshutë të copëtuara
 • 175 g çdo misër të ngrirë dhe bizele të ngrira

Metoda

 • HAPI 1

  Ngrohni vajin në një tigan të madh dhe skuqni preshin në zjarr të ulët për 3 minuta derisa të zbuten. Hidhni patatet dhe miellin, më pas përzieni ngadalë qumështin duke i trazuar me një lugë druri. Lërini të vlojnë dhe ziejini pa mbuluar për 10-12 minuta derisa patatet të zbuten.

 • HAPI 2

  Shtoni pulën, proshutën, misrin e ëmbël dhe bizelet, më pas përzieni në zjarr mesatar për 5 minuta ose derisa të nxehet dhe të fryjë. Rrëzojini sipas shijes dhe shërbejeni me bukë me kore.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles