Harira marokene e Robert Carrier

0
40
The BBC Good Food logo

Harira marokene e Robert Carrier

Në Marok kjo supë shërbehet si pjesë e rëndësishme e festave të Ramazanit: është supa tradicionale për të prishur agjërimin.

Përbërësit

 • 100 gr qiqra të thata ngjyhet brenda natës dhe kullohet
 • 100 gr Thjerrëzat Puy
 • 450 g qengji i prerë i gatshëm prerë në kubikë 1 cm
 • 1 qepë e madhe spanjolle të grira imët
 • 1 lugë shafran i Indisë
 • ½ lugë kanellë terren
 • ½ lugë çdo xhenxhefil i bluar, fije shafrani dhe paprika
 • 50 gr gjalpë
 • 100 gr oriz me kokërr të gjatë
 • 2 lugë gjelle koriandër të freskët të copëtuar
 • 4 lugë gjelle majdanoz i freskët i copëtuar me gjethe të sheshta
 • 4 domate të mëdha të pjekura me lëkurë, me fara dhe të prera
 • limon lagjet, për të shërbyer

Metoda

 • HAPI 1

  Hidhni qiqrat dhe thjerrëzat në një tenxhere të madhe ose në një tavë kundër zjarrit. Shtoni qengjin, qepën, shafranin e Indisë, kanellën, xhenxhefilin, fijet e shafranit dhe paprikën, më pas hidhni 1,5 litër/21⁄2 litër ujë. Sezoni.

 • HAPI 2

  Lëreni të vlojë, duke hequr të gjithë shkumën nga sipërfaqja ndërsa uji fillon të fryjë, më pas përzieni gjysmën e gjalpit. Ulni zjarrin dhe ziejini supën të mbuluar për 11⁄2 -2 orë derisa qiqrat të zbuten duke shtuar herë pas here edhe pak ujë sipas nevojës.

 • HAPI 3

  Në fund të kohës së gatimit, përgatisni orizin. Sillni 850 ml/ 11⁄2 linte ujë të ziejë në një tenxhere, lani orizin, pjesën tjetër të gjalpit dhe kripën sipas shijes. Gatuani derisa orizi të jetë shumë i butë. Kullojeni duke rezervuar 3 lugë gjelle nga lëngu.

 • HAPI 4

  Për të përfunduar, vendosni lëngun e rezervuar të orizit në një tenxhere të vogël. Hidhni korianderin, majdanozin (nëse dëshironi, mbajeni pak mbrapa për garniturë) dhe domatet, më pas ziejini për 15 minuta, duke i përzier herë pas here. Shtoni në supë me oriz dhe më pas shijoni për erëza. Ziejini për 5-10 minuta që të trashet pak. Shërbejeni të nxehtë, me një çerek limoni për çdo shërbim, në mënyrë që të ftuarit të shtrydhin lëng limoni për shije.