Të ushqehesh siç duhet, të bësh mjaftueshëm ushtrime dhe gjumë midis trajtimeve të para për IBS në udhëzimet e reja

Njerëzit me sindromën e zorrës së irrituar (IBS) duhet të përpiqet të menaxhojë simptomat e tyre duke rregulluar zakonet e të ngrënit, stërvitjes dhe gjumit përpara se të kërkojë një specialist të IBS ose gastroenterolog për medikamente ose lloje të tjera trajtimi, këshillojnë udhëzimet e reja klinike.

Shoqata Amerikane Gastroenterologjike (AGA) botoi dy grupe udhëzimesh në revistë Gastroenterologjia: një për IBS-Cku pacientët përjetojnë kapsllëk; dhe një për IBS-D, e cila përfshin diarre. Sipas një deklaratë nga AGA.

Sindroma e zorrës së irrituar (IBS)e cila prek deri në 35 milionë amerikanë, është një kronike gastrointestinale gjendje që dëmton funksionimin e duhur të zorrëve të vogla dhe të mëdha, duke shkaktuar shpesh ngërçe, diarre, kapsllëk dhe lëvizje të parregullta të zorrëve. Shumë njerëz humbasin shkollën, punën dhe ngjarjet shoqërore për shkak të efekteve të saj dobësuese.

Për shumë njerëz me IBS, ajo që njihet si a dietë me FODMAP të ulët është gjëja e parë që ata duhet të përpiqen të menaxhojnë simptomat, rekomandojnë udhëzimet e reja. Një dietë me përmbajtje të lartë FODMAP përmban shumë ushqime që mund të shkaktojnë shqetësime të tretjes dhe kufizimi i këtyre ushqimeve shpesh mund të ndihmojë në zbutjen e simptomave të IBS, sipas AGA.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles