Dupixent (Dupilumab) i miratuar për fëmijët 5 vjeç e poshtë me dermatit atopik (ekzemë)

Një nga gjërat më shqetësuese për të pasur një fëmijë të vogël me dermatit atopik (ekzema) po kupton se si t’i ndihmojmë kur trajtimet lokale nuk funksionojnë. Tani ka një opsion krejtësisht të ri për të provuar Dupixent (dupilumab), një injeksion një herë në muaj që prindërit mund t’u bëjnë fëmijëve në shtëpi.

Në qershor 2022, Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) miratoi Dupixent për të trajtuar dermatitin atopik të moderuar deri në të rëndë tek fëmijët 6 muajsh deri në 5 vjeç, të cilët nuk kanë arritur lehtësim të mjaftueshëm të simptomave me kremra ose pomada kortikosteroide me recetë, sipas një deklaratë nga zhvilluesit e drogës, Sanofi dhe Regeneron.

Më shumë se 1 në 10 amerikanë kanë dermatit atopik, i cili është shumë më i zakonshëm tek fëmijët dhe zakonisht zhvillohet para se fëmijët të jenë 5 vjeç, Akademia Amerikane e Dermatologjisë (AAD).

Rreth një e treta e të gjithë fëmijëve në Shtetet e Bashkuara me dermatit atopik përjetojnë sëmundje të moderuar deri në të rëndë Shoqata Kombëtare e Ekzemës (NEA).

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles