Tavë me patate

spot_img

Përbërsit:

1 kg patate
500 gr mish i bluar
1 qepe
2 thelpinje hudher
melmesa(krip,piper i zi,piper i kuq)
200 ml salce domatesh

Udhëzimet:

Ne nje tigan te thelle qesim qepen e grire,hudhren dhe fergojme derisa te zbutet mire qepa.
Shtojme mishin e bluar,melmesat sipa shijes dhe fergojme derisa mishi te leshoje yndyren persiper.
Pastaj shtojme salcen e domates,ziejme dhe per 10 minuta dhe largojme nga zjarri.
Ne nderkohe qerojme patatet,presim ne feta te holla,dhe shtrijmem nje shtrese ne taven e ;lyer me vaj.
Pastaj qesim perzierjne e mishit dhe prap nje shtrese me patate.
Kallepin e veme ne furre te nxehte 200 grade,mbulojm em alufolie dhe pjekim per 20 minuta.
Pastaj largojme alufolien,shtojme perzierjen e vezes me qumeshtin dhe kthejm ne furre edhe 10 minuta

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles