Tavë e lehtë pule

Tavë e lehtë pule

Kjo tavë pule e shijshme dhe me pak yndyrë është e lehtë për t’u bërë dhe ngrin shumë mirë, kështu që pse të mos e bëni dyfish dhe të ngrini për vakte të shpejta të mesjavës

Përbërësit

 • 2 lugë gjelle vaj luledielli
 • 400 gr kofshë pule pa kocka, pa lëkurë të prera dhe të prera në copa
 • 1 qepë të grira imët
 • 3 karotat të grira imët
 • 3 selino shkopinj, të grirë imët
 • 2 trumzë degëza ose ½ lugë të thata
 • 1 gjethe dafine të freskëta ose të thata
 • 600 ml lëng perimesh ose pule
 • 2 x 400 g / 14 oz kanaçe fasule hariko kulluar
 • majdanoz i grirë për të shërbyer

Metoda

 • HAPI 1

  Ngrohni vajin në një tigan të madh, shtoni pulën dhe më pas skuqeni derisa të skuqet lehtë. Shtoni perimet, më pas skuqini edhe për disa minuta. Përzieni barishtet dhe lëngun. Lëreni të vlojë. Përziejini mirë, ulni zjarrin, më pas mbulojeni dhe gatuajeni për 40 minuta, derisa pula të zbutet.

 • HAPI 2

  I trazojmë fasulet në tigan dhe më pas i ziejmë për 5 minuta. Hidhni majdanozin dhe shërbejeni me bukë me kore.

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles