harira marokene

harira marokene

Ky është një version i shëndetshëm vegjetarian i supës klasike marokene me shumë qimnon, shafran i Indisë dhe kanellë, secila prej të cilave ofron përfitime të ndryshme shëndetësore, plus është gjithashtu me pak yndyrë dhe kalori.

Përbërësit

 • 1-2 lugë gjelle vaj rapese
 • 2 qepë të mëdha të grira imët
 • 4 thelbet e hudhres të copëtuara
 • 2 lugë shafran i Indisë
 • 2 lugë qimnon
 • ½ lugë kanellë
 • 2 specat e kuq të prera dhe të prera në feta
 • 500 gr pasata kartoni
 • 1.7l bujon perimesh me kripë të reduktuar
 • 175 tharë thjerrëzat jeshile
 • 2 karotat të prera në copa të vogla
 • 1 patate e embel i qëruar dhe i prerë në kubikë
 • 5 shkopinj selino të prera në copa të vogla
 • ⅔ pako e vogël koriandër disa degëza të rezervuara, pjesa tjetër e grirë
 • 1 limon prerë në 4 pykë, për t’u shërbyer

Metoda

 • HAPI 1

  Ngrohni vajin në një tigan të madh që nuk ngjit mbi nxehtësinë mesatare dhe skuqni qepët dhe hudhrat derisa të fillojnë të zbuten. Hidhni erëzat dhe specin djegës, përzieni shkurtimisht, më pas hidhni pasatën dhe lëngun. Shtoni thjerrëzat, karotat, pataten e ëmbël dhe selinon dhe lërini të ziejnë.

 • HAPI 2

  Mbulojeni tiganin dhe lëreni të ziejë për 30 minuta, më pas gatuajeni pa mbuluar edhe për 5-10 minuta të tjera derisa perimet dhe thjerrëzat të zbuten. Përzieni koriandrin e copëtuar dhe shërbejeni në tasa me copa limoni për t’u shtrydhur dhe spërkateni me korianderin e rezervuar.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,592FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles