Tas me petë me tofu japoneze

Tas me petë me tofu japoneze

Kjo supë e shëndetshme është plot me shije të freskëta pranverore dhe bën një vakt të sofistikuar vegjetarian për mysafirët

Përbërësit

 • 3 lugë gjelle tamari ose salcë soje e errët
 • 2 lugë gjelle uthull orizi i kalitur
 • 1 lugë gjelle mirin ose 2 lugë sheqer pluhur
 • 200 gr tofu e fortë kullohet, thahet dhe pritet në 8 kubikë
 • miell misri për lyerje
 • vaj luledielli për tiganisje
 • 1 tufë asparagus baza e kërcellit të këputur, të prerë diagonalisht në rreth 4 pjesë
 • 50 gr edamame të freskëta ose të ngrira fasule
 • 50 gr bizele te ngrira
 • copë e vogël xhenxhefil i grirë
 • 400 gr paketoni petë udon direkt në wok
 • koriandër gjethet, për të zbukuruar
 • djegës vaj, për të shërbyer

Metoda

 • HAPI 1

  Kombinoni tamarin ose salcën e sojës, uthullën dhe mirinin ose sheqerin në një tas të cekët dhe përzieni derisa të treten. Vendoseni tofu në marinadë dhe kthejeni në shtresë. Lëreni të thithë shijet për rreth 30 minuta ose më shumë. (Nëse marinoni për disa orë, mbajeni në frigorifer.)

 • HAPI 2

  Kur të jetë gati për të gatuar, ndizni furrën që të ngrohet. Shpërndani miellin e misrit në një pjatë. Hiqeni tofu nga marinada, duke e rezervuar marinadën dhe rrotullojeni në miell misri për të lyer të gjitha anët. Ngrohni një gjerësi tigan mbi një temperaturë mesatare dhe shtoni vaj luledielli aq sa të mbulojë bazën e tiganit. Skuqni tofu-n, duke përdorur darë për ta kthyer, derisa të marrë ngjyrë të artë të errët dhe të freskët. Kullojini në letër kuzhine, më pas mbajini të ngrohta në furrë.

 • HAPI 3

  Vendosni 1 litër ujë në një tenxhere mesatare me marinadën e rezervuar dhe lëreni të vlojë. Shtoni shpargujt, fasulet edamame, bizelet, xhenxhefilin dhe petët dhe kthejini të ziejnë. Ziejini derisa perimet të zbuten, rreth 3-4 minuta. Ndani mes 4 tasave dhe vendosni 2 kube tofu në secilin. Hidhni sipër gjethet e koriandrit dhe shërbejeni të spërkatur me pak vaj speci djegës.

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles