Tartë me salcë domatesh, mocarellë dhe karkaleca

spot_img

Përbërësit

 • Për brum
 • 300 gr miell
 • 100 ml vaj vegjetal
 • 2 vezë
 • Erëza të thata
 • Majdanoz
 • Për salcë
 • 1 kg domate
 • Gjysmë qepë
 • 1 kokë hudhër
 • Kripë
 • Bibër i zi
 • 20 ml vaj vegjetal
 • 1 kungullesë
 • 300 gr karkaleca
 • 100 gr mocarellë

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Marrim një enë, vendosim miellin e situr dhe shtojmë erëzat të thara, majdanozin dhe kripën.

Tundim vezët bashke me vajin vegjetal dhe gatuajmë brumin, brumin e lëmë të qëndrojë rreth 30 minuta dhe pastaj shtrihet në tepsi.

Në anën tjetër në tenxhere shtojmë vajin vegjetal dhe qepën e grimcuar bashkë me hudhrën i skuqim pak derisa të zbuten.

Pasi qepa dhe hudhra të jenë gati shtojmë salcën e domateve ku zihen rreth 20 minuta.

Në fund shtojmë kripën dhe biberin e zi, tërë këtë sasi e vendosim përmbi brumë ku për rreth do t’i vendosim kungullesat e prera në formë rrumbullake dhe në mes karkalecat.

Tartin e pjekim në temperaturë 200 gradë celsius për rreth 25 minuta.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles