Takime me Sëmundjen e Crohn | Shëndeti i përditshëm

Lundrimi i sëmundjes së Crohn dhe marrëdhënieve

Koha kalonte dhe unë i mbaja letrat afër – me miqtë, djemtë, kolegët, si thua. Brenda pak muajsh, arrita të shihja se si një sëmundje kronike shërben si një lloj serumi i së vërtetës: mund të tregoja herët se kush donte të kishte një lidhje me mua sepse kujdesej dhe kush ishte aty vetëm për t’u treguar.

Me kalimin e viteve, e vura qëllim që të përmendja me vetëbesim dhe paqartësi timen semundja Crohn herët. Nëse ka ndonjë gjë, unë e kam minimizuar lajmin me një sens humori. Unë rastësisht do t’u shpjegoja takimeve të mia se kisha sëmundjen e Crohn-it, por kurrë nuk do t’ua bëja të ditur se si ajo ndikoi në jetën time të përditshme. Në vend të kësaj, unë u dhashë atyre versionin Cliffs Notes. Mendova se nëse nuk do ta konsideroja sëmundjen time si një problem të madh, as të tjerët nuk do të mendonin se ishte. Për fat të mirë, pas diagnozës sime, kalova saktësisht tre vjet pa shtrime në spital apo vizita në urgjencë.

Më pas, gjatë fundjavës së katër korrikut në 2008, kur isha për vizitë në familjen time në Çikago, u shtrova në spital me një absces sa një top tenisi në zorrën time të hollë. Sapo u pranova, telefonova të dashurin tim të atëhershëm për t’i treguar lajmet. Përgjigja e tij? Ai nuk mundi të bënte tre orë me makinë për të më parë, sepse çmimet e benzinës ishin shumë të shtrenjta. Oh, dhe pastaj ai shkoi për peshkim. Mendova, “Uh. Ja ku shkojmë përsëri.” Ndërsa shikoja nga dritarja e spitalit me nënën time, duke parë fishekzjarrët që shpërthyen në qiell, e kuptova, edhe një herë, se ky djalë nuk do ta priste.

U ndava me të muajin tjetër.

Kur takimet tuaja nuk besojnë se keni sëmundjen e Crohn

Kaluan disa muaj dhe takova një djalë në një ngjarje pune që më kërkoi numrin. Isha shumë i emocionuar për takimin tonë të parë, por kishte vetëm një pengesë: Disa orë para se të duhej të takoheshim për darkë, përfundova duke përjetuar një periudhë dhimbjeje të tmerrshme që më la të përkulur në tualet. Meqenëse sapo e kisha takuar – dhe kishim folur vetëm për disa orë – nuk i kisha thënë për sëmundjen time të Crohn. Do ta mbaj mend gjithmonë atë tekst: Unë thashë se isha shumë i sëmurë dhe me shumë mundësi u nisa për në spital. Ai u përgjigj duke qeshur dhe tha se e kuptoi: Thjesht nuk doja ta takoja.

Disa orë më vonë, u shtrova në spital me një shpërthim. Asnjëherë nuk më dërgoi mesazhe apo telefonata për të parë se si po ndihesha. E gjithë kjo ishte një shaka për të. I pashë ngjyrat e tij të vërteta më shpejt sesa mund të thuash “takim i parë”.

Të Mirët

Gjatë të njëzetave të mia, takova disa djem që ishin aty në çdo hap të rrugës. I cili kurrë nuk më bëri të ndihem ndryshe nga lufta kundër një sëmundjeje të pashërueshme, kronike që shpesh do të prishte planet tona.

Janë vezët e mira që më ndihmuan të rifitoj besimin dhe më treguan atë që meritoja. Dhe ka vezë të mira atje, njerëz – ato dallohen nga pjesa tjetër si një diamant i përafërt.

Përfundimisht, gjeta një diamant tim të vërtetë në përafërt. Një muaj para ditëlindjes sime të 30-të, ndërsa po punoja si spirancë në mëngjes në Springfield, Illinois, takova një djalë të pashëm në eHarmony të quajtur Bobby, i cili jetonte në St. Megjithatë, e mbajta etiketën “sëmundja e Crohn” jashtë profilit tim të takimeve në internet, sepse ndjeva se ishte diçka që më mirë do ta diskutoja me dikë ballë për ballë.

Takimi ynë i tretë ishte në një varkë në një ditë të mrekullueshme të gushtit. Unë dhe Bobi po hanim drekë, por në vend që të isha nervoz për të zbuluar gjendjen time shëndetësore, u ndjeva i qetë. Kur i tregova për diagnozën time të Crohn, ai dukej i barabartë më shumë të interesuar për mua. Ai bëri pyetje. Tregoi interes për të mësuar më shumë. Menjëherë ndjeva një peshë të hequr nga supet e mia.

Testi i vërtetë i marrëdhënies sime me Bobby-n ndodhi gjashtë muaj pas marrëdhënies sonë, kur unë pata një pengim të zorrëve ndërsa e vizitoja. Ai ishte i qetë, i lezetshëm dhe i mbledhur teksa më çoi me vrap në spitalin më të afërt në St. Më mbajti dorën në urgjencë dhe kaloi pesë ditë pranë meje në spital. Kur më urdhëruan të mos haja e të pija asgjë, ai mori sfungjerë të zhytur në ujë dhe më fërkoi në mishrat e dhëmbëve. Kur isha shumë e dobët për të ngritur flokët, ai e bëri atë për mua. Në mes të natës, ndërsa mendja më rridhte dhe makinat binin bip, ai numëronte mbrapsht nga 300 me mua për të më qetësuar nervat. Vite më vonë, unë ende numëroj mbrapsht nga 300 sa herë që sëmundja ime më mban zgjuar.

Më vonë kuptova se Bobi shkoi në makinën e tij në një moment dhe qau në sediljen e përparme, duke menduar se ai kurrë nuk donte që dikush tjetër përveç tij të kujdesej për mua.

Për fat të mirë, askush nuk është dashur ta bëjë këtë. Ai ka qenë atje gjatë çdo shtrimi në spital, kirurgji, procedurën dhe injektimin. Ai madje më sjell pilulat e mia çdo natë në një peshqir letre për t’u siguruar që unë të qëndroj në krye të sëmundjes sime. Ai vazhdimisht më kujton se nuk jam i sëmurë – përkundrazi, unë jam një person i shëndetshëm me një sëmundje në zorrët e mia. Ai më merr dhe ka dëshmuar drejtpërdrejt se çfarë është një sëmundje inflamatore e zorrëve (IBD). Janë ato momente të pambrojtura në marrëdhënien tonë – kohët kur jam shumë i dobët për të qëndruar i vetëm – që na kanë afruar më shumë. Unë gjithmonë them se të gjithë në komunitetin IBD kanë nevojë për një “Bobby”.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,592FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles