Tai Chi rreh shtrirjen dhe ushtrimet konvencionale në reduktimin e rrezikut të rënies për të moshuarit

Një formë e tai chi-së është më efektive në parandalimin e rënies tek të rriturit më të vjetër sesa shtrirja ose një regjim ushtrimesh multimodal i përbërë nga gjimnastikëpeshat dhe aktivitetet e balancimit, sipas a Studimi i publikuar më 10 shtator në JAMA Internal Medicine.

Programi, i quajtur Tai Ji Quan: Moving for Better Balance (TJQMBB), zvogëloi numrin e rrëzimeve me 58 për qind në krahasim me ushtrimet shtrënguese dhe me 31 për qind krahasuar me ushtrimet multimodale (MME) duke kombinuar ekuilibrin, aerobinë, forcën dhe fleksibilitetin. lëvizjet.

“Ky studim i rëndësishëm shton provat tashmë ekzistuese që e mbështesin këtë tai chi është një ushtrim efektiv për parandalimin e rënieve, duke përfshirë të moshuarit me një histori të rënies, “thotë Peter Wayne, PhD, profesor i mjekësisë në Shkollën Mjekësore të Harvardit dhe ish-drejtor i programeve të kërkimit të tai chi dhe mendje-trup në Qendrën Kërkimore Osher në Universitetin e Kalifornisë në San Francisko. Dr. Wayne nuk ishte i përfshirë në këtë hulumtim.

Si u zhvillua studimi

Të 670 pjesëmarrësit ose kishin rënë të paktën një herë në 12 muajt e mëparshëm dhe konsideroheshin të rrezikuar për rënie ose kishin lëvizshmëri të dëmtuar.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles