Drithërat integrale ndihmojnë në parandalimin e diabetit të tipit 2, sugjerojnë më shumë prova

Diabeti i tipit 2 është bërë një nga krizat shëndetësore me rritje më të shpejtë në Amerikë. Sipas Shoqata Amerikane e Diabetit.

Por një studim i madh ka zbuluar se ngrënia e më shumë drithërave të çdo lloji mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të kësaj gjendjeje, e cila shkakton hiperglicemiaose sheqer të lartë në gjakdhe mund të rrisë rrezikun e komplikimeve kërcënuese për jetën si sëmundjet e zemrës, neuropatiadhe dëmtimi i veshkave.

hulumtimi, i botuar në numrin e shtatorit 2018 të Journal of Nutrition, përfshiu më shumë se 55,000 individë dhe sugjeron që rritja e marrjes së grurit me drithëra të plota, tërshërëdhe thekra mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të një personi për diabetin e tipit 2.

“Marrja e lartë e drithërave të plota është e rëndësishme për uljen e rrezikut të diabetit të tipit 2, dhe ne zbuluam se mund të vijë nga një sërë drithërash të ndryshëm”, thotë autori i vjetër i studimit. Rikard Landberg, PhDkreu i divizionit të ushqimit dhe të ushqyerit në Universitetin e Teknologjisë Chalmers në Gothenburg, Suedi.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles