Supë verore me proshutë dhe bizele

spot_img

Supë verore me proshutë dhe bizele

Kjo supë e zgjuar nuk kërkon gatim – thjesht hidhni ujë të nxehtë mbi lëng, drithëra dhe shumë perime të shijshme jeshile.

Përbërësit

 • 250 g qeskë drithëra të përziera gati për t’u ngrënë (ne kemi përdorur Merchant Gourmet Wholesome Mix)
 • 200 gr bizele të ngrira
 • tufë e vogël nenexhik gjethet e zgjedhura
 • 2 qepe pranvere të bardha dhe jeshile të ndara dhe të prera hollë
 • 1 lugë gjelle uthull verë e bardhë
 • 1 lugë sheqer pluhur i artë
 • ½ lëng perimesh kubik
 • 140 g copë proshutë ose feta të trasha, të prera nga çdo yndyrë dhe të grira ose të prera imët
 • bizele e madhe grusht gjuan

Metoda

 • HAPI 1

  Ngrohni kokrrat në mikrovalë duke ndjekur udhëzimet e paketimit. Hidhni bizelet në një sitë dhe derdhni mbi ujë të vluar.

 • HAPI 2

  Vendosni 50 gr bizele, pjesën më të madhe të gjetheve të nenexhikut, të bardhat e qepës, uthullën, sheqerin dhe kubin e lëngut në një përpunues ushqimi dhe përziejeni në një pastë të lëmuar, duke shtuar pak ujë nëse keni nevojë. Ndani mes 2 tasave me supë ose makarona.

 • HAPI 3

  Ndani bizelet e mbetura, kokrrat e nxehta dhe proshutën midis tasave dhe derdhni mbi ujë të vluar aq sa të mbushen enët. E trazojmë dhe e lëmë për 2 minuta të nxehet.

 • HAPI 4

  Përziejini zarzavatet e qepës së pranverës dhe gjethet e mbetura të nenexhikut, lyeni mirë me piper dhe sipër me disa bizele.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,871FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles