Supë pule, thjerrëza dhe misër të ëmbël

Supë pule, thjerrëza dhe misër të ëmbël

Një ngrohës dimri pa kalori. Provoni të bëni ushqime të dyfishta dhe të ngrira për vakte ekstra të shpejta në mesjavë

Përbërësit

 • 4 qepe pranvere, të prera dhe të prera hollë
 • 850 ml lëng pule
 • 250 g patate, i prerë në kubikë
 • 300 ml qumësht i skremuar
 • 250 g pulë pa lëkurë, pa kocka gjoks, i prerë në copa të vogla
 • 140 g misër i ëmbël i ngrirë ose i konservuar
 • 410 g mund të Puy thjerrëzat ose thjerrëza jeshile, të shpëlarë dhe të kulluar
 • qiqra të copëtuara, për të shërbyer (opsionale)

Metoda

 • HAPI 1

  Vendosni qepët e pranverës në një tigan të madh me 6 lugë gjelle lëng dhe erëza. Mbulojeni dhe ziejini për 2-3 minuta derisa të zbuten. Shtoni patatet, pjesën tjetër të lëngut dhe qumështin. Lëreni të vlojë dhe ziejini butësisht, pjesërisht të mbuluara, për 10 minuta ose derisa patatet të zbuten. Hidhni rreth një të katërtën e përzierjes në një blender dhe përzieni derisa të jetë e qetë. Përziejini përsëri në tigan.

 • HAPI 2

  Shtoni pulën, misrin dhe thjerrëzat në tigan dhe gatuajeni për 5-7 minuta më shumë ose derisa pula të jetë gatuar. Kontrolloni erëzat dhe shërbejeni në enë të ngrohta, të shpërndara me qiqra të grira (nëse përdorni).

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles