Gazpacho

spot_img

Gazpacho

Bëni këtë supë me domate të ftohtë të stilit spanjoll për një fillestar vegjetarian të këndshëm për turmën. Ofron një nga pesë ditët tuaja dhe është i përshtatshëm për ditët e nxehta të verës

Përbërësit

 • 1 qepë e kuqe të copëtuara
 • 2 thelbet e hudhres të grira imët
 • 1 piper i kuq të pastruara dhe të prera
 • 4 domate të pjekura të copëtuara
 • 1 feta bukë të bardhë kore të hequra dhe të grisura
 • 500 ml pasata
 • 300 ml / gjysmë litër lëng perimesh
 • 5 lugë gjelle vaj ulliri plus shtesë
 • 4 lugë gjelle uthull vere
 • 1 lugë Tabasko ose harisa
 • 1 lugë sheqer
 • gjethe borziloku për të shërbyer

Metoda

 • HAPI 1

  Hidhni qepën, hudhrën, specin, domatet dhe bukën në një procesor ushqimi dhe përziejini derisa të copëtohen imët, por jo shumë të lëmuara. Hidheni në një tas të madh me pasata, lëngun, vajin, uthullën, tabaskon ose harisa, sheqerin dhe erëzat. Përziejini mirë, mbulojeni enën me film ushqimor ose letër dhe vendoseni në frigorifer për të paktën 2 orë ose gjatë gjithë natës.

 • HAPI 2

  Për ta servirur, hidheni në enë ose gota të vogla, lyeni me pak vaj ulliri dhe spërkatni me disa gjethe borziloku të grisura.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles