Nju Anglia e molusqeve

0
36
The BBC Good Food logo

Nju Anglia e molusqeve

Provoni këtë version më të lehtë të gocave me molusqe. Blitni gjysmën e perimeve dhe përfundoni me krem ​​për të marrë një konsistencë të pasur dhe kremoze për supën.

Përbërësit

 • 2 kg molusqet
 • 1 gjethe dafine
 • 500 gr patate qërohet dhe pritet në kubikë rreth 1cm
 • 300 gr majdanoz prerë në kubikë 1 cm
 • ½ lugë gjelle vaj ulliri
 • 100 gr kokrra proshutë pa tymosur
 • 1 qepë të grira imët
 • 100 gr crème fraîche
 • limon për shije
 • qiqra për të shërbyer

Metoda

 • HAPI 1

  Ngrohni 1 litër ujë në një tigan të madh në zjarr të fortë. Pasi të vlojnë, hidhini molusqet. Mbulojeni me kapak dhe gatuajeni për 2-3 minuta derisa të hapen pjesa më e madhe e lëvozhgave. Hidheni në një sitë mbi një enë të madhe, duke rezervuar ujin e gatimit. Hidheni lëngun e rezervuar përmes një sitë të veshur me muslin në një tenxhere të madhe që nuk ngjit dhe lëreni mënjanë – ky është lëngu juaj për supën.

 • HAPI 2

  Hidhni çdo molusqe që nuk është hapur, më pas hiqni tre të katërtat e molusqeve nga lëvozhga e tyre dhe copëtoni përafërsisht.

 • HAPI 3

  Vendosni gjethen e dafinës në tigan me lëng molusku dhe hidhni kubikët e patateve dhe majdanozit. Gatuani për 5-7 minuta derisa të zbuten. Përdorni një lugë të prerë për të hequr gjysmën e patateve dhe majdanozit dhe lërini mënjanë. Peshkoni gjethen e dafinës, hiqni çdo llum nga sipërfaqja e supës, më pas hidhni lëngun dhe perimet e mbetura në një përpunues ushqimi derisa të jenë të lëmuara, ose duke përdorur një shkop blender.

 • HAPI 4

  Duke përdorur të njëjtën tenxhere në zjarr mesatar, derdhni vajin, shtoni kokrrat e proshutës, skuqini derisa të jenë të freskëta, më pas hiqeni me një lugë të prerë dhe lërini mënjanë. Shtoni qepën në tigan, gatuajeni për 5 minuta derisa të zbutet, më pas derdhni supë të skuqur, patatet dhe majdanozin. Ngroheni derisa të ziejë, më pas hidhni molusqet e copëtuara, hiqeni zjarrin dhe përzieni me kremin, duke shtuar lëng limoni sipas shijes. Shërbejeni, sipër me proshutë krokante, molusqe të rezervuara në lëvozhgat e tyre dhe një shpërndarje qiqrash dhe piper të zi.