Supë me top matzo pule

Supë me top matzo pule

Kjo supë pule ngrohëse është një recetë tradicionale çifute që i kujton Jamie Cullum shtëpinë. Provojeni me bukë çalla për një vakt familjar plot

Përbërësit

 • 1 pulë me gjemba shtesë (përdorni pulë kosher, nëse dëshironi)
 • 3 kube me lëng pule (përdorni aksione kosher, nëse dëshironi)
 • 1 gjethe dafine
 • 10 kokrra piper
 • 4 karotat i prerë në feta
 • 2 qepët i qëruar, rrënjë i paprekur
 • 2 shkopinj selino i prerë në feta
 • 1 suedez qërohet dhe pritet në copa
 • ½ pako e vogël majdanoz të prera përafërsisht
 • bukë çalla për të shërbyer (opsionale)

Për topat matzo

 • 1 ½ lugë gjelle yndyrë nga supa e pulës
 • 1 vezë i rrahur
 • 100 gr vakt matzo

Metoda

 • HAPI 1

  Fshijeni pulën me letër kuzhine dhe vendoseni në një masë të madhe tenxhere me gjilpërat. Mbulojeni me ujë dhe lëreni të vlojë. Pasi të vlojë, zvogëloni zjarrin në zjarr të ngadaltë. Hiqni çdo llum me një lugë ose lugë të madhe çdo disa minuta për rreth 30 minuta derisa të mos dalë më në sipërfaqe. Thërrmoni në kubikë lëngu dhe shtoni gjethen e dafinës, kokrrat e piperit dhe perimet.

 • HAPI 2

  Lëreni të ziejë përsëri, pastaj zvogëloni nxehtësinë në shumë të ulët. Mbulojeni dhe ziejini butësisht për 3-3 1/2 orë.

 • HAPI 3

  Lëreni supën të ftohet pak dhe më pas vendoseni në frigorifer gjatë gjithë natës.

 • HAPI 4

  Pasi të jetë ftohur, yndyra nga supa do të rritet në majë. Kurseni 11/2 lugë gjelle për topat matzo dhe lërini mënjanë, më pas përdorni një lugë të madhe për të hequr sa më shumë që të mundeni. Hiqeni pulën, copëtoni të gjithë mishin dhe shtoni përsëri në tigan. Vendoseni përsëri supën në zjarr dhe hiqni yndyrën e mbetur ndërsa e vini në valë.

 • HAPI 5

  Ndërkohë përgatisni topat e matzo-s duke bashkuar yndyrën, vezën, miellin e matzo-s dhe 1/2 lugë gjelle ujë të ngrohtë. Përzieni në një pastë, duke shtuar pak më shumë ujë nëse është e nevojshme, më pas ftoheni për 10-15 minuta. Rrotulloni në rreth 12 topa të vegjël. Lagni duart nëse përzierja është shumë ngjitëse.

 • HAPI 6

  Hidhini topat matzo në supë për disa minuta. E shpërndajmë me majdanoz dhe sipas dëshirës e shërbejmë me bukë çalla.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles