Petë me supë pule dhe kërpudha

Petë me supë pule dhe kërpudha

Mbushni tasin tuaj me këto petë të shijshme të pulës dhe kërpudhave. Kanë pak kalori, por me shije të madhe, dhe përdorimi i kërpudhave të freskëta dhe të thata i jep kësaj pjate të shëndetshme një goditje umami.

Përbërësit

 • 800 g paketoni kofshët e mëdha të pulës me kocka
 • 3 lugë vaj rapese
 • 4 degëza trumze gjethet e zgjedhura
 • 30 g kërpudha të egra të thata të copëtuara
 • 2 lugë gjelle pluhur bujoni me perime
 • 4 fole petë me grurë integrale (100 g)
 • 125 g cavolo nero i copëtuar ose lakra jeshile
 • 1 tufë qepe pranvere të prera dhe të prera (përdorni pjesët e bardha dhe jeshile)
 • 4 thelpinj të mëdhenj hudhër të grira imët
 • 300 gr kërpudha me butona i prerë në feta

Metoda

 • HAPI 1

  Vendosni një kazan të plotë me ujë të ziejë. Hiqni lëkurën dhe shkurtoni çdo yndyrë nga kofshët e pulës. Ngrohni 1 lugë vaj në një tigan të madh dhe skuqeni pulën me gjethet e trumzës. Shtoni kërpudhat e thata dhe bojën, më pas hidhni 2 litra ujë të vluar. Mbulojeni dhe lëreni të ziejë për 30 minuta.

 • HAPI 2

  Hiqeni pulën nga lëngu dhe grijeni mishin nga kockat me dy pirunë. Shtoni petët, cavolo nero dhe qepët e freskëta në lëng dhe gatuajeni derisa petët të jenë të buta, por ende të kafshohen, rreth 7 minuta. Ndërkohë, ngrohni vajin e mbetur në një wok, shtoni hudhrat dhe kërpudhat e freskëta dhe skuqini në zjarr të fortë që të skuqen. Shtoni në supë dhe përzieni.

 • HAPI 3

  Shërbejini petët dhe lëngun e mishit në enë. Nëse nuk i shërbeni të gjitha porcionet në të njëjtën kohë, ftohni dhe ruajini mbetjet në frigorifer. Do të ruhet për dy ditë. Ngroheni në një tigan me pak ujë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,585FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles