Lakër e kuqe e skuqur

Lakër e kuqe e skuqur

Turshi lakër të kuqe të prerë hollë me uthull mushti, gjethe dafine dhe rozmarinë për një pjatë anësore të shijshme – perfekte me mish qengji ose rosë

Përbërësit

 • 500 gr laker e kuqe (rreth 1/4 e një koke të madhe), bërthama e hequr, e prerë hollë
 • 4 lugë gjelle kripë deti
 • ½ lugë kokrrat e piperit të zi
 • 2 gjethe dafine
 • 1 rozmarine degëz
 • 500 ml uthull musht
 • 400 gr sheqer pluhur i artë
 • 1 qepë e kuqe të prera hollë

Metoda

 • HAPI 1

  Përzieni së bashku lakrën dhe kripën në një tas të madh. Vendosni kokrrat e piperit, dafinën dhe rozmarinën në një copë të vogël lecke muslin dhe lidheni në një qese të vogël me erëza. Thërrmoni qesen për të lëshuar shijet, më pas shtoni në lakër të kuqe. Lëreni mënjanë për 1 orë, duke e trazuar pas 30 minutash.

 • HAPI 2

  Ndërkohë përgatisni lëngun e lëngut: në një tigan të madh vini uthullën, sheqerin, qepën dhe 50 ml ujë të ziejnë. E heqim nga zjarri dhe e leme te ftohet.

 • HAPI 3

  Hiqeni qesen e erëzave nga lakra dhe hidheni në lëngun ftohës. Shpëlajeni mirë lakrën nën ujë të rrjedhshëm për të hequr kripën, më pas shtrydhni që të largohet uji i tepërt. Transferoni lakrën në një kavanoz të madh të sterilizuar Kilner (shih këshillën). Hidhni mbi lëngun e ftohur, mbylleni dhe lëreni mënjanë për turshi për të paktën 1 orë. Mund të bëhet deri në 1 javë përpara.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,585FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles