Supë me molusqe

spot_img

Supë me molusqe

Clam Chowder është një supë e pasur dhe kremoze, e mbushur me shijet dhe teksturat e butakëve, proshutës dhe patateve. Shërbejeni me bukë me kore si fillim

Përbërësit

 • 1 ½ kg molusqet ose një përzierje e molusqeve dhe kockave
 • 50 g gjalpë
 • 150 g proshutë pa tymosur pelldo, pancete të prerë në kubikë ose proshutë me vija të copëtuara
 • 1 qepë të grira imët
 • degëz trumze
 • 1 gjethe dafine
 • 1 lugë gjelle miell i thjeshtë
 • 150 ml qumësht
 • 150 ml krem i dyfishtë
 • 2 patate mesatare – rreth 250 gram, të prera në kubikë
 • majdanoz i grirë dhe bukë me kore për të shërbyer

Metoda

 • HAPI 1

  Shpëlajini molusqet në disa ndërrime me ujë të ftohtë dhe kullojini mirë. Vendosini molusqet në një tigan të madh me 500 ml ujë. Mbulojeni, lëreni të vlojë dhe ziejini për 2 minuta derisa molusqet sapo të jenë hapur. Vendoseni përmbajtjen e tiganit në një kullesë mbi një tas për të kapur lëngun e moluskut. Kur të ftohen mjaftueshëm për t’u trajtuar, hiqni molusqet nga lëvozhga e tyre – nëse dëshironi, rezervoni një grusht guaskash bosh për prezantim. Kullojeni lëngun e molusqeve në një enë, duke lënë çdo grimcë në fund të tasit. Ju duhet të keni rreth 800 ml stok.

 • HAPI 2

  Ngrohni gjalpin në të njëjtën tigan dhe skuqni proshutën për 3-4 minuta derisa të fillojë të marrë ngjyrë kafe. Përzieni qepën, trumzën dhe dafinën dhe gatuajeni gjithçka butësisht për 10 minuta derisa qepa të jetë e butë dhe e artë. Shpërndani mbi miell dhe përzieni për të bërë një pastë me rërë, gatuajeni për 2 minuta të tjera, më pas përzieni gradualisht lëngun e moluskut, pastaj qumështin dhe kremin.

 • HAPI 3

  Hidhni patatet, lërini të ziejnë gjithçka dhe lërini të fryhen butësisht për 10 minuta ose derisa patatet të jenë gatuar. Përdorni një pirun për të shtypur disa nga copat e patateve në anën e tiganit për të ndihmuar në trashjen – megjithatë dëshironi shumë copa të përcaktuara. Përzieni mishin e molusqeve dhe disa lëvozhga të molusqeve, nëse keni ndjekur atë rrugë, dhe ziejini për një minutë për t’u ngrohur. Sezoni me shumë piper të zi dhe pak kripë, nëse është e nevojshme, më pas përzieni majdanozin pak para se të hidhni në tasa ose role të kores të hapura.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,875FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles