Bukë e lehtë me fara dhe grurë

spot_img

Bukë e lehtë me fara dhe grurë

Piqni një bukë ushqyese me fara dhe drithëra në tridhjetë minuta, të përsosura me supë

Përbërësit

 • 500 gr miell i përzier me grurë
 • 1 lugë gjelle çdo susam dhe farat e lulekuqes, plus shtesë për sipër
 • 1 qese maja me veprim të shpejtë
 • 1 lugë kripë
 • 300 ml ujë të nxehtë me dorë
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 lugë gjelle mjaltë të pastër

Metoda

 • HAPI 1

  Hidhni miellin, farat, majanë dhe kripën në një tas të madh. Përzieni ujin, vajin dhe mjaltin në një enë, më pas hidheni në përzierjen e thatë, duke e përzier gjatë gjithë kohës për të bërë një brumë të butë. Nëse ju duket ngjitëse, spërkateni me pak miell.

 • HAPI 2

  Kthejeni brumin në një sipërfaqe të lyer pak me miell dhe gatuajeni për 5 minuta, derisa brumi të mos ndihet më ngjitës, duke e spërkatur me pak miell sipas nevojës.

 • HAPI 3

  Lyejeni me vaj një tepsi prej 1.2 litrash dhe vendoseni brumin në tepsi duke e shtypur në mënyrë të barabartë. Mbulojeni me një peshqir çaji dhe lëreni të ngrihet për 1 orë, derisa të kthehet kur e shtypni me gisht. Ngroheni furrën në 200C/tifoz 180C/gaz 6.

 • HAPI 4

  Bëni tetë prerje në pjesën e sipërme të bukës, lyeni me ujë dhe spërkatni në mënyrë alternative me farat e lulekuqes dhe susamit. E pjekim për 30-35 minuta derisa peta të jetë ngjallur dhe të marrë ngjyrë kafe. Hidheni atë në një raft ftohës dhe lëreni të ftohet.

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles