Përbërësit

 • 250 gr bizele
 • 250 gr mish i grirë viçi
 • 1 limon
 • 1 lugë gjalpë
 • 1 qepë
 • 2 supe të gatshme pule
 • 3 thelpinje hudher
 • 1 lugë bollgur
 • 1/2 lugë kerri
 • 1/2 lugë sheqer
 • 300 ml ujë
 • kripë
 • piper

Hapat

 1. Në 300 ml ujë të valuar i vëmë për zierje dy supë të gatshme.
 2. Në një tenxhere tjetër me vaj të nxehtë skuqim qepën e grirë dhe pas pak e shtojmë hudhrën e grirë.
 3. Përziejmë dhe shtojmë bizelet dhe një lugë bollgur.
 4. Gjatë përzierjes e shtojmë kërin, supën nga tenxherja e parë, dhe një 1/2 lugë sheqer.
 5. Në këtë tenxhere shtojmë edhe lëngun e gjysmë limonit. Mishin e grirë e vëmë në një enë të thellë në të cilën hedhim një lugë miell, krip dhe piper të zi.
 6. Këtë masë e përziejmë mirë me dorë dhe nga kjo krijojmë qofte në formë toptha të vegjël.
 7. Këto qofte i skuqim në gjalpë dhe së bashku me yndyrën e tyre i kthejmë në tenxheren e supës./kosovarja/