Rolladë me arra

spot_img

Përbërësit

  • 600 gr miell
  • 2 vezë
  • 80 gr gjalp
  • 10 gr majë buke
  • 220 ml qumësht
  • 40 gr mjaltë
  • Mbushja
  • 200 gr arra
  • 100 gr sheqer
  • 200 gr xhem kajsie

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Në një enë të madhe vendosim miellin ndërsa përbërësit e lëngshëm si gjalpi i shkrirë, përzihen me vezët dhe qumështin.

Vendosim majën në një enë të vogël ku e tretim me pak qumësht dhe mjaltë, me këto gatuhet brumi dhe lihet në ambient të ngrohtë derisa të dyfishohet.

Pasi brumi të jetë gati, shtrihet në formë të drejkëndëshi 25-35 cm, lyhet tërë sipërfaqja me xhem pastaj mbulohet me arra dhe sheqer.

Brumi rrotullohet në formë të rrolladës dhe prehet mu në mes për së gjati duke fituar kështu dy pjesë të cilat rrotullohen në formë litari dhe vendosen në tepsi në formë të rrumbullakët.

Brumi qëndron keshtu rreh 30 minuta dhe shkon në pjekje në temperaturë 200 gradë celsius rreth 45-50 minuta pjekje.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles