Pite e ëmbël me shije vanilje

Përbërësit

 • Për brum
 • 800 gr miell
 • 2 lugë gjelle
 • 1 lugë kripë
 • Ujë
 • Mbushja
 • 400 gr gjalpë
 • 500 ml jogurt
 • 8 vezë
 • 200 gr sheqer
 • Mjaltë
 • 3 pako sheqer vanilje
 • Lëvore e një portokalli
 • Rreth 250 gr gjalpë
 • Sheqer pluhur

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Në një enë shtojmë miellin, kripën dhe gatuajmë brumin me ujë me vaj.

Brumi i fituar duhet të pushojë rreth 30 minuta, marrim brumin dhe e ndajmë në 23 pjesë.

I formojmë në formë të rrumbullakët dhe secilën e t’hollojmë.

Marrim petët e t’holluara dhe i lyejmë me një lugë gjalpë dhe e vendosim tjetrën petë përmbi.

Kështu veprojmë me 11 petët dhe pastaj e hapim katmerin, katmerin e fituar e shtrijmë në tepsi të lyer me gjalpë.

Në të njejtën mënyrë edhe me petët e mbetura e hapim katmerin e dytë.

Ndërkohë përziejmë vezët me sheqer, vanilje, ajkë, jogurt dhe lëvorën e limonit.

Masën e fituar e hedhim mbi katmerin e parë, pastaj mbulohet me katmerin e dytë.

Pitja piqet në temperaturë 200 gradë celsius për rreth 30-40 minuta.

Pas pjekjës shërbehet me sheqer pluhur.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,680FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles