Supë me lakërishtë dhe angjinare

Supë me lakërishtë dhe angjinare

Ziejeni këtë supë të gjelbër të gjallë në më pak se 15 minuta – të trashur me patate dhe dhallë për të rritur fibrat, kalciumin dhe vitaminën C

Përbërësit

 • 100 gr patate lëkurë të grirë dhe të gjitha
 • 8 qepe pranvere të copëtuara
 • 500 ml lëng perimesh (ose pule) me kripë të reduktuar
 • 2 x 85 g thasë lakërishtë disa degëza të rezervuara
 • 150 ml dhallë
 • 5 zemrat e konservuara të artiçokut shpëlahet për të hequr kripën e tepërt, 1 copëtuar

Metoda

 • HAPI 1

  Hidhni patatet dhe qepët e freskëta në një tigan dhe hidhini sipër lëngun. Mbulojeni dhe gatuajeni për 5 minuta derisa patatja të zbutet.

 • HAPI 2

  Shtoni lakërishtën, përzieni derisa të thahet, më pas lëreni me një blender dore ose në një procesor ushqimi derisa të jetë plotësisht e qetë. Shtoni dhallën dhe 4 angjinaret e plota dhe skuqeni sërish. Hidhni sipër angjinarin e copëtuar dhe degëzat e lakërishtes pak para se të hani.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles