Supë me kungull i njomë me parmixhan dhe marshmallow djegës të djegur

Supë me kungull i njomë me parmixhan dhe marshmallow djegës të djegur

Nëse jeni duke kërkuar për një fillestar për të bërë përshtypje, mos kërkoni më tej: marshmallows moreish i japin kësaj supe të mbushur me kunguj të njomë faktorin wow.

Përbërësit

Për marshmallows

 • 3 lugë gjelle miell misri i situr
 • 1 lugë gjelle vaj perimesh
 • 5 fletët e xhelatinës
 • 70 ml ujë
 • 210 g sheqer pluhur
 • 1 lugë gjelle glukozë e lëngshme
 • 80 g E bardha e vezes
 • 1 lugë thekon djegës

Për supën

 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 qepë e madhe e bardhë të prera imët
 • 3 degëza rozmarinë gjethe të copëtuara
 • 2 thelbet e hudhres të grira imët
 • 1 kg kungulleshkat të prera imët
 • 700 ml lëng perimesh
 • 30 g parmixhano i grirë
 • 40 gr lajthitë të prera përafërsisht

Metoda

 • HAPI 1

  Shtroni një tepsi me madhësi 23 x 23 cm me film ushqimor, lyejeni pak me vaj dhe spërkatni me 2 lugë gjelle miell misri, duke u kujdesur që baza dhe anët të jenë të veshura në mënyrë të barabartë.

 • HAPI 2

  Vendosni gjethet e xhelatinës në një tas të vogël dhe derdhni mbi ujë të ftohtë aq sa të mbulohen. Lëreni mënjanë për 10 minuta.

 • HAPI 3

  Peshe të bardhat e vezëve në një tas të madh metalik ose mikser elektrik. Le menjane. Vendosni ujin, sheqerin dhe glukozën në një tigan të vogël mbi nxehtësinë mesatare-të lartë. Duke përdorur një termometër sheqeri ose reçeli për të lexuar temperaturën, ngrohni përzierjen e sheqerit në 115C. Pasi të ketë arritur nxehtësinë, filloni rrihni të bardhat e vezëve në tasin për rrahje, ose me një rrahëse elektrike dore ose në një mikser të pavarur. Kur sheqeri të arrijë 121C, shtrydhni ujin nga xhelatina, shtoni në shurupin e nxehtë dhe ngadalë filloni të hidhni përzierjen e sheqerit dhe xhelatinës në të bardhat e vezëve, ndërkohë që vazhdoni të përzieni. Kini kujdes që përzierja e sheqerit të mos bie në kontakt me rrahësit. Vazhdoni të rrahni butësisht derisa përzierja të jetë ftohur dhe të jetë mjaft e trashë për të mbajtur formën e saj tek rrahësit – kjo duhet të zgjasë rreth 15 minuta. Rrihni thekonet e specit djegës dhe hidhini me lugë në tepsi të përgatitur, duke i lëmuar me një thikë palete. Spërkateni lehtë me miellin e mbetur të misrit dhe lëreni në një vend të freskët që të ngrihet. Pasi të jetë vendosur, priteni në kubikë 2 cm.

 • HAPI 4

  Bëni supën. Ngrohni vajin e ullirit në një tigan të madh ose tenxhere me një zjarr mesatar. Shtoni qepën dhe skuqeni butësisht për 5 minuta ose derisa të fillojë të zbutet. Shtoni rozmarinën dhe hudhrën dhe gatuajeni edhe për 2 minuta të tjera. Shtoni kungulleshkat dhe skuqini edhe për 5 minuta të tjera. Më pas shtoni lëngun, lëreni të vlojë, më pas zvogëloni zierjen dhe gatuajeni për 10 minuta. Hidheni në një blender dhe përzieni derisa të jetë e qetë. E rregullojmë sipas shijes dhe e mbushim me pak ujë nëse duket shumë e trashë.

 • HAPI 5

  Fryni lehtë çdo marshmallow ose lëreni për një kohë nën një skarë me nxehtësi të lartë derisa të digjen dhe të skuqen. Hidheni supën në enë, sipër hidhni një marshmallow, pak parmixhan të grirë dhe pak lajthi. Shërbejeni.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles