Qofte qengji me vishnje, shege & fistike

Qofte qengji me vishnje, shege & fistike

Provoni një shije të Lindjes së Mesme me këto qofte, duke u martuar me mish qengji të pasur me shije të gjallë frutash për një efekt të ëmbël dhe të thartë

Përbërësit

 • 1 ½ lugë gjelle vaj ulliri
 • 2 lugë gjelle koriandër të copëtuar
 • 2 lugë gjelle majdanoz i grirë
 • 2 lugë gjelle fëstëkë të grirë shumë ashpër
 • 2 lugë gjelle kokrrat e shegës

Për qoftet

 • 1.2 kg mish qengji i grirë
 • 1 qepë e vogël e kuqe i grirë
 • 4 thelbet e hudhres i grirë
 • 1 djegës i kuq të pastruara dhe të grira shumë imët
 • 1 limon i zbutur
 • 50 gr bukë të freskët të bardhë
 • 2 lugë kanellë terren
 • 2 lugë allspice terren
 • 3 lugë qimnon i bluar

Për salcën

 • 75 g vishnje te thara
 • 100 ml lëng shege
 • 1 qepë e madhe të grira imët
 • 2 thelbet e hudhres i grimcuar
 • 100 ml verë e kuqe

Metoda

 • HAPI 1

  Vendosni të gjithë përbërësit për qoftet në një tas të madh dhe i përzieni së bashku me duar, duke e goditur mishin në mënyrë që erëzat dhe erëzat të përzihen mirë. Me duar të lagura formoni mishin në 24 topa pak më të mëdhenj se arre.

 • HAPI 2

  Ndërsa i formoni këto, vendosini në një tepsi ose një tepsi. I mbulojmë dhe i vendosim në frigorifer për rreth 45 minuta që të forcohen.

 • HAPI 3

  Për salcën hidhni qershitë dhe lëngun e shegës në një tenxhere dhe lërini të ziejnë. Hiqeni tiganin nga zjarri dhe lërini qershitë të qëndrojnë në lëngun e ngrohtë dhe të mbushen për rreth 40 minuta.

 • HAPI 4

  Ngrohni ½ lugë gjelle vaj ulliri në një tigan dhe skuqni qoftet në tufa (ato do të lëshojnë shumë vaj kur skuqen). Transferoni në një pjatë pasi çdo pjesë të jetë skuqur. Mos harroni se nuk po i gatuani ato, por thjesht i nxini ato. Skuqini butësisht qepën në 1 lugë vaj në një tavë të madhe të cekët ose në një tigan të thellë deri në ngjyrë të artë të zbehtë. Shtoni hudhrën dhe gatuajeni edhe për disa minuta, më pas shtoni verën, lëngun, melasën e shegës, kanellën dhe dafinën. Shtoni edhe qershitë – ato duhet të kenë thithur pothuajse të gjithë lëngun e shegës.

 • HAPI 5

  Hidhini përsëri qoftet në tigan. Ziejeni salcën pak më pak, më pas ulni zjarrin, e rregulloni mirë, mbuloni tiganin dhe gatuajeni për 15 minuta. Hiqeni kapakun dhe gatuajeni edhe për 15 minuta të tjera. Duhet të keni një salcë të këndshme rreth qofteve, por nëse ju duket shumë e hollë, hiqni qoftet dhe zvogëloni salcën duke e zier, pastaj vendosni përsëri qoftet.

 • HAPI 6

  Shijoni për erëza – duhet të keni parasysh ëmbëlsinë si dhe kripësinë – dhe rregulloni nëse keni nevojë (mund të shtoni një lugë çaji mjaltë, ose pak më shumë melasa shege). Shpërndani me barishtet, fistikët dhe kokrrat e shegës për të përfunduar.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles