Mish perle me petë me supë

Mish perle me petë me supë

Rripat e hollë të biftekit me fileto të veshura me salcë ngjitëse goca deti bëjnë një mbushje mbresëlënëse për këtë pjatë me petë me vezë në një lëng aromatik.

Përbërësit

 • 3 foletë (rreth 200 gr) petë me vezë mesatare
 • 1l lëng viçi
 • copë me madhësinë e gishtit të madh xhenxhefil të prera në shkrepse
 • tufë e qepëve të pranverës pjesë të bardha të prera trashë në një kënd, të prera jeshile
 • 1 lugë Pluhur kinez me pesë erëza
 • 1 djegës i kuq të prera dhe të prera në feta
 • 2 lugë gjelle salce soje
 • 1 lugë gjelle vaj susami
 • 2 biftekët e filetove (rreth 400 g/14oz), të prera me yndyrë dhe të prera hollë nëpër kokërr
 • 2-3 lugë gjelle salcë goca deti

Metoda

 • HAPI 1

  Vendosni një kazan me ujë të ziejë dhe petët në një enë. Hidhni lëngun, xhenxhefilin, të bardhët e qepëve dhe pesë erëzat në një tigan të madh dhe lërini të ziejnë për 5 minuta.

 • HAPI 2

  Kur kazani të vlojë, hidhni ujin mbi petët dhe lërini të ziejnë për 3 minuta (duhet të zbuten, por jo plotësisht), më pas i kulloni. Tani shtoni në tenxhere me specin djegës, qepën e gjelbër, salcën e sojës dhe gjysmën e vajit të susamit dhe gatuajeni edhe rreth 2 minuta.

 • HAPI 3

  Ndërkohë, ngrohni vajin e mbetur në një wok të madh. Shtoni mishin e viçit dhe skuqeni në zjarr të lartë për rreth 1 min derisa të ndryshojë ngjyrë, por është ende pak i rrallë në qendër. Hidhni me lugë salcën e gocave të detit dhe gatuajeni në zjarr që të lyhet mishi i viçit. Hidhni petët dhe lëngun në tas dhe sipër i hidhni mishin e detit.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,592FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles