Përbërësit

100 gr kikirikë pa kripë

1 lugë vaj

25 gr gjalpë

1 lugë koriandri

1 qepë

2 selino

600 gr kunguj

850 ml lëng

200 gr domate

2 lugë kos

Kripë

Biber të zi

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

İ hapim kikirikët dhe i vendosim në një tavë që e kemi ngrohur paraprakisht në temperaturën 180 gradë celsius, për 7-10 minuta, derisa të marrin ngjyrë.

Nëse kikirikët kanë lëkurë, duhet t’i qërojmë më parë.

Marrim një tigam të madh, ku hedhim vaj, gjalpë, koriandër, spec të djegës dhe i ngrohim më ngadalë, derisa të vijë era vaj i skuqur.

Më pas shtojmë qepën dhe selinonë, I mbulojmë me kapak dhe i lëmë të skuqen në temperaturë mesatare për 5-7 minuta, derisa të zbuten.

Shtojmë kungullin dhe 2 lugë gjellë kikirikë, I mbulojmë dhe i lëmë të skuqen për 5 minuta të tjera.

E shtojmë kosin dhe domatet e grira nerende dhe i lëmë të zihet për 5 minuta.

Më pas, masën e hedhim në një grirëse dhe e bëjmë si pure. E marrim dhe e kullojmë mirë duke e shtypur me lugë druri, që të heqim gjithë lëngun.

Së fundmi, masën e përfituar e ringrohim në temperaturë relativish të ultë dhe për shije e spërkasim me kripë dhe biber të zi.

E ndajmë nëpër pjata, duke i hedhur nga sipër pak kos dhe e zbukurojmë me kikirikët e mbetur, të ndajë në pjesë të vogla.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak