Përbërësit

 • 400 gr mish i bluar viçi
 • 100 gr përshutë e tymosur
 • 1 vezë
 • 2 rriska bukë
 • 1,5 decilitra qumësht
 • 2 qepë të reja
 • 0,5 decilitra vaj
 • 250 gr kaçkavall
 • 300 gr makarona
 • Mëlmesa të përziera
 • Kripë
 • Biber i zi
 • Për salcë
 • 5 lugë vaj
 • 500 gr domate të konservuara
 • 1 lugë e vogël sheqer
 • 3 thelpinj hudhre
 • Borzilok
 • Rigon
 • Mëlmesa të përziera

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Përshuta e tymosur dhe qepët e reja priten në katrorka, ndërsa kaçkavalli grihet trash nerende, rriskat e bukës ngjyhen në qumësht, pastaj kullohen dhe thërrmohen.

Makaronat zihen në ujë me kripë dhe pastaj kullohen nga lëngu i tepërt, në enë të përshtatshme bashkohen mishi i bluar, veza, përshuta, qepët e reja, buka e bërë thërrime dhe mëlmesa sipas shijës.

Të gjitha përzihen me dorë në mënyrë që të fitohet një masë kompakte, nga masa e përgatitur, me duar të lyera me vaj, formësohen toptha të diametrit 2,5 centimetra e pastaj qoftet kaurdisen në vaj të nxehtë, sa të skuqen.

Salca, domatet e konservuara priten në katrorë ndërsa hudhra grihet shumë imët.

Në pak vaj kaurdisen hudhra, pastaj shtohen domatet e konservuara, borziloku, rigoni, sheqeri, mëlmesa sipas shijës, të gjitha kaurdisen derisa të fitohet një masë kompakte.

Finalizimi, ena rezistuese ndaj zjarrit lyhet me vaj dhe në të derdhet gjysma e salcës së përgatitur, salca mbulohet me makaronat e zier dhe renditen qoftet e kaurdisura.

Përmbi makarona dhe qofte hedhet kaçkavalli i grirë dhe përmbi kaçkavall derdhet salca e mbetur, gjella piqet, derisa të skuqet në furrën e nxehtë në temperaturë 200 gradë celsius.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.