Pite me lakër turshi

Përbërësit

  • 1,5 kg lakër turshi
  • Vaj
  • Piper i kuq
  • 1 fletë dafine
  • Piper
  • Kripë
  • 4 vezë
  • 500 gr petë të gatshme

Hapat

Lakra turshi me pak vaj, piper të zi, piper të kuq, kripë dhe fletë dafine piqet në furrë.

Pasi të ftohet pak lakra, shtohen të verdhat e vezëve dhe të bardhat e tundura fortë, çdo gjë përzihet ngadalë.

Në pjesën me miell, t’hollohet një pjesë në formën e një tepsi të rrumbullakët ose tenxhere të thellë, në mënyrë që të mbulojë anët.

Vihet lakra turshi, mbi të nje kohe tjetër, gjithashtu pak më e madhe se ena.

Bashkohen petët e sipërme dhe e poshtmja, si një kurorë dhe piqët për 35 minuta në furrë në temperaturë 200 gradë celsius.

Ju bëftë mirë!

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,680FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles