Përbërësit

 • 500 gr hithra
 • 4 vezë
 • 200 gr djath
 • 3 qepe te njoma
 • gjysëm filxhani vaj
 • Piper te zi
 • 1 filxhan kafeje ujë

Hapat

 1. Patrojmë hithrat, i shpëlajmë pastaj i ziejmë për 2 minuta, i kullojmë dhe i shpëlajmë prapë me ujë të ftohtë.
 2. Në një tenxhere nxejmë vajin, dhe i fërgojmë qepët e prera. Pasi qepët të zbuten, shtojmë hithrat të cilët i kemi prerë më parë. Shtojmë 1 filxhan kafeje me ujë (ose dhe më pak).
 3. Në një enë rrahim vezët pastaj ngadal duke e përzier me tel e shtojmë në tenxhere, pastaj shtojmë djathin e prerë në rende, masen e ziejmë derisa shohim që vezët janë gati.
 4. Shtojmë piper të zi sipas shijes.