Musakë me patate

spot_img

Perbersit:

1 kg patate

500 gr mish I bluar

3 qepe

2 domate

1 spec

Melmesa(krip,piperi iz,rigon,piper I kuq,vegete)

50 ml vaj

Udhezimet:

Qepen e qerojme dhe grijme  shume imet,fergojme ne vaj,dhe pasi te zbutet pak shtojme dhe specin e grire imet

Me pas shtojme domaten e  grire shume imet dhe vazhdojme me fergimin  derisa te zbuten mire perimet dhe te shterroj lengu qe leshojne perimet

Shtojme mishin e grire,shtiojme melmesat sipas shijes dhe vazhdojme edhe per 10 minuta me fergimin duke perzier kohe pas kohe

Patatet I qerojm,prejm ne feta te holla per se gjeri

Ne taven zjarrerezistuese te lyer me vaj ose margarin(mundet edhe lloj tjeter tave),qesim nje shtrese nga rrathet e patates

Pastaj qesim nga masa me mishin e bluar dhe perimet,pastaj prap nje shtrese patatesh

Pastaj shtojme  nje figjan te vogel uje(marim nga ena ne te cilen  eshte ferguar mishi),mbulojme me alufolje dhe fusim ne furre te nxehte 200 grade per 30 minuta

Pastaj largojme folien dhe leme ne furre edhe per 10 minuta dhe musaka me e shijshme en bote eshte gati

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles