Përbërësit

 • 25 gr margarinë
 • ½ lugë spec djegës
 • 1 thelp hudhre
 • 275 gr kungulleshka jeshile
 • 100 gr borzilok
 • 100 gr misër
 • 1 patate
 • 1 lugë lëng pule
 • Kripë
 • Biber i zi
 • Kos
 • Qepë

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Në tenxhere shkrijmë margarinën dhe më pas shtojmë specin djegës dhe hudhrat.

E ngrohim për disa sekonda derisa të ndiejmë erën e vajit.

Shtojmë kungulleshkat e prera në formë kubike, bizelet, misrin dhe patatet, më pas tenxherën e mbulojmë me pak dhe e lëm të ziejë në nxehtësi mesatare për 10 minuta.

Më pas shtojmë lëngun e pulës, kripën, biberin e zi.  E lëmë të ziejë me ngadalë rreth 20 minuta derisa përimet të zbuten plotësisht.

Presim derisa të bëhet si pure dhe më pas e hedhim nëpër pjata.

Së fundmi ia shtojmë pak kos secilës pjatë dhe nga sipër hedhim qepën e njomë të grirë hollë.
Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak