Speca të kuq turshi

spot_img

Përbërësit

5 kg spec i kuq

400 gr sheqer

130 gr kripë

1 lt uthull te bardhe sallate

1 vinobran mbrojtes vere

Hapat

Specat i pastrojme nga farat dhe i ndajme pergjysem

Specat i veme ne nje ene te madhe ku do te mund ti perziejme

Ne nje ene tjeter perziejme uthullen,sheqerin,kripen dhe vinobranin

Me kete perzierje e pluhurosim specat dhe i perziejme me dore ne menyre qe perzierja e kripes,sheqerit dhe uthulles te depertoj neper speca

Kete perzierje e leme per 24 ore duke e perzier kohe pas kohe

Kavanozat i pastrojme,sperilizojme ne furre te nxehte dhe i mbushim me speca

Persiper kavanozat i mbushim me lengun qe kan leshuar specat gjate qendrimit 24 oresh

Kavanozat i mbyllim hermetiksiht dhe i leme ne vend te ftohet dhe mundesishit te erret

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles