Supë me bizele dhe shije

Supë me bizele dhe shije

Ideale për një fillim veror ose drekë të lehtë

Përbërësit

 • 1 ¼ kg bizele në bishtet e tyre
 • 50 gr gjalpë
 • 1 qepë e madhe të copëtuara
 • 1 lugë gjelle shije verore të copëtuar
 • krem i vetëm ose i dyfishtë për të shërbyer (opsionale)

Metoda

 • HAPI 1

  Qëroni bizelet, duke rezervuar rreth 12 bishtaja, të cilat duhet t’i lani mirë dhe sipër dhe bisht.

 • HAPI 2

  Shkrini gjalpin në një tenxhere, hidhni qepën dhe skuqeni butësisht për rreth 10 minuta. Hidhni bizelet, 12 bishtajat dhe kërpudhat. Përziejini, më pas hidhni 750 ml/11⁄4 linte ujë të valë dhe lëreni të vlojë. Zvogëloni në një zierje të lehtë, mbulojeni dhe gatuajeni për 8-10 minuta derisa bizelet të jenë të buta, por ende të gjelbra të ndezura.

 • HAPI 3

  Hidheni gjysmën e përmbajtjes së tiganit në një blender ose procesor ushqimi dhe përzieni në një pure. Shtyjeni purenë përmes një sitë të imët në një tigan të pastër (për të eliminuar copat e fijeve), më pas përsëriteni me gjysmën tjetër të supës. Përziejini dhe rregulloni sipas shijes.

 • HAPI 4

  Ngrohni butësisht supën, kontrolloni erëzat edhe një herë dhe shërbejeni me ose pa një rrotull kremi.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles