Bouillabaisse

Bouillabaisse

Bëni këtë supë klasike franceze me peshk në një darkë për miqtë dhe familjen. Është një sfidë, por do të jetë një fillim ose pjatë kryesore mbresëlënëse

Përbërësit

 • 1 presh, jeshile sipër majtas e tërë, e bardhë e prerë imët
 • tufë e vogël trumzë e freskët
 • 3 gjethe dafine
 • tufë majdanoz, kërcell të tëra, gjethet të prera përafërsisht
 • 2 shirita të lëvozhgë portokalli
 • 1 djegës i butë i kuq
 • 4 lugë gjelle vaj ulliri
 • 2 qepë, i copëtuar
 • 1 presh
 • 1 kopër, petë të zgjedhura dhe të rezervuara, kopër të copëtuar
 • 4 thelbet e hudhres, i grirë
 • 1 lugë gjelle pure domatesh
 • 1 anise yll
 • 2 lugë gjelle Pernod, opsionale, nëse e keni
 • 4 domate të mëdha, të pjekura, i copëtuar
 • majë e madhe (⅓ lugë) shafrani fillesat
 • 1 ½ l stoku i peshkut
 • 100 gr patate, një copë të qëruar
 • 1 kg e peshkut mesdhetar të përzier me fileto, çdo fileto pritet në copa të mëdha. (Ne kemi përdorur një përzierje të barbunit të kuq dhe gri, peshku murg, John Dory dhe gurnard)
 • 300 gr midhjet, opsionale

Për ruille

 • 2 thelbet e hudhres
 • 1 copë e vogël djegës i kuq (opsionale)
 • majë e vogël shafrani
 • 1 copë patate, gatuar në supë, (shih më lart)
 • 1 vezë e verdha
 • 100 ml vaj ulliri
 • 1 lugë gjelle lëng limoni

Për krutonët

 • ½ baguette, të prera hollë
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri

Metoda

 • HAPI 1

  Për t’i bërë krutonët të ngrohin furrën në 200C/180C ventilator/gaz 6. Shtroni fetat e bukës në një tepsi të sheshtë në një shtresë të vetme, spërkatni me vaj ulliri dhe piqini për 15 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë dhe të freskët. Lini mënjanë – mund të përgatitet një ditë përpara dhe të ruhet në një enë hermetike.

 • HAPI 2

  Përdorni një shtresë të pjesës së gjelbër të preshit për ta mbështjellë dhe bëni një tufë barishte me trumzën, dafinën, bishtat e majdanozit, lëkurën e portokallit dhe specin djegës. Lidhni gjithçka me fije kuzhine dhe lërini mënjanë.

 • HAPI 3

  Ngrohni vajin në një masë shumë të madhe pjate tave ose në tenxhere dhe hidhni qepën, preshin e prerë në feta dhe kopër dhe gatuajeni për rreth 10 minuta derisa të zbuten. Përziejeni hudhrën dhe gatuajeni për 2 minuta të tjera, më pas shtoni tufën e barishteve, purenë e domates, anise, Pernod nëse përdorni, domatet e grira dhe shafranin. Ziejini dhe përziejini për një ose dy minuta më pas hidheni mbi lëngun e peshkut. I rregullojmë me kripë dhe piper, i lëmë të ziejnë dhe më pas i shtojmë copën e patateve. Fluskoni gjithçka butësisht për 30 minuta derisa të keni një supë të hollë me domate. Kur ajo copë patate është në prag të kolapsit, peshkojeni dhe lëreni mënjanë për të bërë ruille.

 • HAPI 4

  Ndërkohë që lëngu të ziejë, bëni rujën duke shtypur hudhrën, djegësin dhe shafranin me një majë kripë në një llaç me pestull. Grini patatet e gatuara për të bërë një pastë ngjitëse, më pas shtoni të verdhën e vezës dhe, shumë gradualisht, vajin e ullirit derisa të bëni një salcë të ngjashme me majonezën. Hidhni lëngun e limonit dhe lëreni mënjanë.

 • HAPI 5

  Pasi lëngu i trashë i domates të jetë gatuar, keni dy opsione: për një bouillabaisse fshatar, thjesht grijeni peshkun në të së bashku me midhjet, nëse jeni duke e përdorur (vetëm derisa të hapen) dhe shërbejeni. Për një version të rafinuar, hiqni tufën e barit dhe anise. Duke përdorur një blender dore ose tavoline, lëreni supën derisa të jetë e qetë. Kaloni supën përmes një sitë në një tigan të madh dhe të pastër dhe lëreni të ziejë lehtë. Duke filluar me peshkun më të dendur, shtoni copat në lëng mishi dhe gatuajeni për 1 minutë përpara se të shtoni llojin tjetër. Me peshkun që përdorëm, porosia ishte: murg, John Dory, barbuni gri, snapper. Kur të gjithë peshqit të jenë futur, shpërndani mbi midhjet, nëse përdorni, dhe ziejini gjithçka për rreth 5 minuta derisa të gatuhet dhe midhjet të jenë hapur.

 • HAPI 6

  Përdorni një lugë të prerë për të hequr me kujdes peshkun dhe midhjet në një pjatë servirjeje të ngrohur, lagni me pak lëng mishi dhe shpërndani mbi majdanozin e grirë. Sillni gjithçka në tryezë. Disa njerëz e hanë atë në dy pjata, duke e shërbyer lëngun me krutona dhe ruille në fillim, pastaj peshkun me lugë në të njëjtin tas. Të tjerët e shërbejnë thjesht si zierje peshku. Sido që të zgjidhni ruille është aty për t’u përzier në lëng mishi për t’u trashur dhe për t’i dhënë një goditje.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,592FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles