Supë jeshile me karkaleca deti

Supë jeshile me karkaleca deti

Bëni një tas ngrohës me supë tonë të gjelbër të shëndetshëm për një vakt të përzemërt në mesjavë. Kjo supë e thjeshtë ka pak yndyrë dhe kalori dhe jep dy nga 5-të tuaja në ditë

Përbërësit

 • 1 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 qepë të grira imët
 • 1 shkop selino të grira imët
 • 1 thelb i hudhrës
 • 300 gr petit pois
 • 200 gr paketoj lakër jeshile në feta
 • 2 patate të grira imët
 • 1 kub me lëng pule me pak kripë (ne kemi përdorur Kallo)
 • 100 gr karkaleca të gatuara të Atlantikut të Veriut

Metoda

 • HAPI 1

  Ngrohni vajin në një tenxhere në zjarr mesatar. Shtoni qepën dhe selinon dhe ziejini për 5-6 minuta derisa të zbuten por të mos kenë ngjyrë. Shtoni hudhrën dhe gatuajeni edhe për një minutë tjetër. Hidhni petit pois, lakër jeshile dhe patatet, më pas shtoni kubin e lëngut dhe 750 ml ujë. Lërini të vlojnë dhe ziejini për 10-12 minuta derisa patatet të jenë të buta.

 • HAPI 2

  Hidhni ¾ e përzierjes në një procesor ushqimi dhe përzieni derisa të jetë e qetë. Shtoni pak më shumë ujë ose lëng nëse është shumë i trashë. Hidheni përsëri përzierjen në tigan dhe shtoni gjysmën e karkalecave.

 • HAPI 3

  Ndani mes katër tasave dhe sipër karkalecat e mbetura hidhini me lugë. Mund të ngrihet deri në një muaj. Shtoni karkalecat pasi të jenë shkrirë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles