Foto e lehtë vegane

spot_img

Foto e lehtë vegane

Përgatitni supën tonë të lehtë me petë vegane për një vakt të ngrohtë mesjavë. Kjo recetë me pak kalori mund të aromatizohet sipas shijes me një porcion anësor sriracha

Përbërësit

 • 100 gr petë orizi
 • 1 lugë Marmite
 • 1 lugë vaj perimesh
 • 50 g kërpudha gështenjë i prerë në feta
 • 1 presh i prerë në feta
 • 2 lugë gjelle salce soje

Për të shërbyer

 • 1 djegës i kuq i prerë në feta (të mbjella nëse nuk ju pëlqen shumë i nxehtë)
 • ½ tufë nenexhik gjethet e zgjedhura dhe kërcelli i hedhur
 • grusht kikirikë të kripur
 • sriracha për të shërbyer

Metoda

 • HAPI 1

  Hidhni petët në një tas dhe mbulojini me ujë të valë. Lëreni të qëndrojë për 10 minuta, më pas kullojeni, shpëlajeni me ujë të ftohtë dhe lëreni mënjanë.

 • HAPI 2

  Në një enë përzieni marmitin me 500 ml ujë të vluar. Lërini mënjanë ndërsa gatuani perimet.

 • HAPI 3

  Në një tenxhere ngrohim vajin dhe më pas shtojmë kërpudhat dhe preshin. Gatuani për 10-15 minuta derisa të zbutet dhe të fillojë të marrë ngjyrë, më pas shtoni salcën e sojës dhe përzierjen e marmitit dhe ujit dhe përzieni. Lëreni të vlojë për 5 minuta.

 • HAPI 4

  Ndani petët në dy tas të thellë, më pas hidhini sipër lëngut të nxehtë. Hidhni sipër fetat e specit djegës, gjethet e nenexhikut dhe kikirikët dhe shërbejeni me pak sriracha anash.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,875FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles