Supë e freskët dhe e lehtë

Supë e freskët dhe e lehtë

Nuk ka nevojë për supë të blerë në dyqan me këtë recetë të shpejtë dhe ushqyese

Përbërësit

 • 100 gr murriz i tymosur fileto dhe 100g pa tym, me lëkurë
 • 500 ml qumësht i skremuar
 • 500 ml lëng perimesh
 • 2 trumzë degëza
 • 1 lugë vaj perimesh
 • 1 qepë të grira imët
 • 1 thelb i hudhrës të grira imët
 • 1 presh i prerë në feta
 • 1 patate e ëmbël e madhe të prera në kubikë
 • 200 gr mund të misrit të ëmbël në ujë, të kulluar
 • 50 gr thjerrëzat e kuqe
 • majdanoz i vogël grusht të copëtuara
 • bukë me kore për të shërbyer

Metoda

 • HAPI 1

  Vendoseni peshkun në një tigan të thellë, më pas shtoni qumështin, lëngun dhe trumzën. Lëreni të vlojë dhe hiqeni zjarrin; lëreni derisa të ftohet mjaftueshëm për ta trajtuar. Nxirreni peshkun (duke rezervuar lëngun), qëroni lëkurën dhe rrihni peshkun në një pjatë, për ta përdorur më vonë.

 • HAPI 2

  Ndërkohë ngrohim vajin në një tenxhere të madhe. Skuqini butësisht qepën, hudhrën dhe preshin për 8-10 minuta derisa të jenë të buta dhe të tejdukshme. Shtoni pataten e ëmbël, misrin dhe thjerrëzat, më pas hidhni lëngun me të cilin keni gatuar peshkun. Lëreni të vlojë dhe ziejini për 30 minuta. Kontrolloni erëzat dhe gjysmë-britzin me një blender dore – më pëlqen ta lë mjaft të ashpër. Shtoni peshkun e grirë dhe majdanozin e grirë. Shërbejeni pipingun të nxehtë me pak bukë me kore.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles