Pjeshkë me salcë Marsala

Pjeshkë me salcë Marsala

Kjo ëmbëlsirë e sofistikuar, e thjeshtë dhe e pagabueshme do t’u bëjë përshtypje mysafirëve tuaj të darkës. Nga Silvana Franko

Përbërësit

 • 500 ml marsala verë
 • 1 pod vanilje përgjysmuar për së gjati
 • 6 pjeshkë të pjekura (9 nëse doni sekonda), përgjysmuar dhe gurëzuar
 • Kuti 227 g krem i mpiksur
 • biskota me bajame të buta për të shërbyer

Metoda

 • HAPI 1

  Hidheni Marsala në një tigan të gjerë të cekët (të madh sa të marrë të gjitha pjeshkët në një shtresë të vetme) dhe vendoseni të ziejë. Uleni zjarrin, shtoni kokrrën e vaniljes dhe ziejini butësisht për 15 minuta derisa të pakësohet me gati dy të tretat në rreth 200 ml/7 ml oz.

 • HAPI 2

  Hidhni me kujdes pjeshkët dhe gatuajeni butësisht të pambuluara për rreth 5 minuta, derisa të fillojnë të zbuten, duke i kthyer shpesh. Lëreni të ftohet në tigan, më pas hidheni në një tas të madh servirjeje dhe ftohuni për të paktën një orë, duke e kthyer herë pas here, derisa të jeni gati për t’u shërbyer. (Ju mund të përgatiteni për këtë fazë deri në 8 orë përpara.)

 • HAPI 3

  Për t’i shërbyer, hidhni pjeshkët dhe lëngjet me lugë në tas dhe shërbejini me një copë kremi të mpiksur dhe biskotat.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,585FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles