Patëllxhanë të ëmbël dhe të thartë

Patëllxhanë të ëmbël dhe të thartë

Një shoqërues i shkëlqyeshëm i makaronave të gatuara si pjatë kryesore me perime

Përbërësit

 • 3 patëllxhanë të mesme në kubikë
 • 1 qepë e kuqe të copëtuara
 • 4 lugë vaj ulliri të mirë
 • 1 lugë gjelle kaper opsionale
 • 85 g ullinj jeshil
 • 400 gr domate të pjekura të copëtuara
 • 3 lugë gjelle uthull vere të kuqe
 • 1 lugë gjelle sheqer kafe ose të bardhë

Metoda

 • HAPI 1

  Nxehni furrën në 190C/fantilator 170/gaz 5. Hidhni patëllxhanët dhe qepën në vaj në një enë rezistente ndaj furrës ose në një tepsi për pjekje dhe i rregulloni. Pjekim për 20 minuta derisa të fillojë të zbutet dhe të marrë ngjyrë kafe.

 • HAPI 2

  Përzieni kaperin, ullinjtë, domatet, uthullën dhe sheqerin. Gatuani për 20 minuta të tjera, duke e përzier herë pas here, derisa gjithçka të jetë e butë. Shërbejeni të ngrohtë ose në temperaturë ambienti.

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles