Studimi zbulon pse të gjithë natën mund të jenë kaq të rrezikshëm për shëndetin tuaj

Ndryshimi i modeleve të gjumit dhe të ushqyerit çon në ndryshime dramatike në gjakun tuaj

Hulumtimet e mëparshme kanë treguar se puna gjatë natës është një faktor rreziku për shtimin e peshës dhe çrregullime të tjera metabolike. “Ne e dimë se puna me turne lidhet me shtimin e peshës, obezitetin dhe diabetin,” thotë Dr. Depner. Për të hetuar mënyrat e mundshme që mospërputhja cirkadiane (ngrënia gjatë natës dhe gjumi gjatë ditës) mund të çojë në probleme shëndetësore, Depner dhe kolegët e tij vendosën të shqyrtojnë mënyrat se si ndryshimi i ciklit gjumë-zgjim ndikon në nivelet e proteinave në gjakun e njeriut.

Pjesëmarrësit e studimit ishin gjashtë burra të shëndetshëm në të 20-at e tyre me orare të rregullta gjumi (duke fjetur mesatarisht tetë orë gjatë natës), të cilët kaluan gjashtë ditë në një qendër kërkimore në Spitalin e Universitetit të Kolorados. Gjatë qëndrimit të tyre, studiuesit rregulluan rreptësisht vaktet e tyre, gjumin, aktivitetin dhe ekspozimin ndaj dritës.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles