5 atletë të NFL që kishin CTE

spot_img

Lojtari i futbollit amerikan Mike Webster vdiq nga një atak në zemër në vitin 2002 në moshën 50-vjeçare. Qendra legjendar i Steeler, me nofkën “Iron Mike”, pati një karrierë të suksesshme të shënuar nga katër fitore në Super Bowl. Por vitet e tij pas NFL ishin të ngopura me pengesa. Ai humbi të gjitha paratë e tij, u divorcua, harroi si të hante dhe po flinte në makinën e tij. Sjellja e tij u bë e çrregullt dhe shpërthyese. Çfarë e bëri atë të humbiste mendjen?

Kjo ishte pyetja e neuropatologut Bennet Omalu, MDdonte të përgjigjej kur trupi i Webster u shfaq në zyrën e mjekëve të Allegheny për autopsi.

Dr. Omalu bëri prerjen e tij të parë në gjoksin e Webster-it për të parë zemrën e tij. Po, ishte padyshim një atak në zemër që shkaktoi vdekjen e tij të hershme. Por ky rast duhej të kishte më shumë. Webster ishte një kërcënim në fushë dhe zotëronte një forcë dhe uri të palëkundur për sukses. Por jeta e tij e trazuar pas futbollit e bëri Omalu të gërmonte më thellë.

Omalu kaloi ditë dhe netë duke studiuar trurin e Webster-it për të gjetur një shpjegim. Truri i tij dukej normal – pa tkurrje siç gjendej në trurin me Alzheimer, dhe pa kontuzione të dukshme si në dementia pugilistica, një formë e demencës gjendet te boksierët me goditje të përsëritura traumatike në kokë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles