Përvojat më të nënvlerësuara të udhëtimit në botë 2022

Operatori turistik i aventurës Explore Worldwide ka hulumtuar mbi 350 gurë të çmuar të fshehur në mbi 130 vende në gjashtë nga kontinentet e botës për të zbuluar se cilët janë më të nënvlerësuarit.

Përvojat unike të udhëtimit janë renditur bazuar në atë se sa i lartë është rezultati i tyre “Trip Advisor” kundrejt numrit të njerëzve që e kanë rishikuar në të vërtetë aktivitetin dhe sa kërkime në Google ka rreth njerëzve që duan të provojnë përvojën. Lista që rezulton zbulon njëzet e pesë nga aktivitetet më të nënvlerësuara të udhëtimit në botë, të cilat janë, për momentin, relativisht të panjohura ose me pak interes për masat e përgjithshme, por që premtojnë një përvojë të pabesueshme për udhëtarin e guximshëm.

Përvojat përfshijnë gjerësinë e globit, me dhjetë përvojat kryesore të nënvlerësuara të udhëtimit nëpër botë, duke përfshirë aktivitetet në Burundin e Afrikës Lindore, Pangnirtung në Kanada dhe Llanfair-ar-y-Bryn në Uells në MB. Nga ujëvarat dhe malet me dëborë, tek turnetë e shijshme me dumplings, vreshtat dhe ishujt e largët, përvojat që zbulohen në hulumtimin e ri ofrojnë një sasi të madhe idesh të ndryshme për ata që duan të provojnë diçka të re në aventurën e tyre të ardhshme.

Dhjetë nga përvojat më të nënvlerësuara të udhëtimit të Azisë


Përvoja e Udhëtimit

Rajoni & Vendi

Rezultati i nënvlerësuar i përvojës

Ujëvara Tada/Ubbalamadugu Falls

Chennai, Indi

6

Ura e varur Bambarakiri Ella Falls

Matale, Sri Lanka

8

Turneu në autostradën e mbretit

Jordania

15

Zhytje në fiordet Musandam

Khasab, Oman

26

Eksplorimi i ishullit të Orkideve

Lanya, Tajvan

32

Hauntu Haunted House

Kuala Lumpur, Malajzi

38

Lundrimi në Mekong Delta

Qyteti Ho Chi Minh, Vietnam

44

Shtëpi pasqyre

Qyteti i Kuvajtit, Lindja e Mesme

48

Turne Gjeopark Zhangye Danxia

Danxia, ​​Kinë

67

Duke ecur në shiritin e rërës Amanohashidate

Kyoto, Japoni

167

Për kontinentin aziatik, hulumtimi zbuloi se dy ujëvara: Ubbalamadugu Falls në Indi dhe Bambarakiri Ella Falls në Sri Lanka, janë disa nga përvojat më të nënvlerësuara të udhëtimit për t’u provuar, ndërsa rruga historike King’s Highway në Jordani mbyll tre të parat. gjëra të nënvlerësuara për të bërë në Azi.

25 nga përvojat më të nënvlerësuara të udhëtimit në botë

Përvoja e Udhëtimit

Rajoni & Vendi

Rezultati i nënvlerësuar i përvojës

Rritja e majës së Schafberg

Salzburg, Austri

2

Turne në ishullin Sable

Ishulli Sable, Kanada

3

Shëtitjet në Parkun Kombëtar Bungonia

Uellsi i Ri Jugor, Australi

3

Gishora Drum Sanctuary

Gitega, Burundi

3

Cynghordy Viaduct Walk

Llanfair-ar-y-Bryn, Uells

5

Turne në Parkun Kombëtar Auyuittuq

Pangnirtung, Kanada

5

Turne në këmbë me Dumpling në Melburn

Victoria, Australi

6

Roots Yard Off Grid Camping

Rajoni Volta, Gana

6

Ujëvara Tada/Ubbalamadugu Falls

Chennai, Indi

6

Mbani Parkun Kombëtar të Lumit

Territori Verior, Australi

7

Gjurmë e madhe e dyerve prej guri

Tenesi, SHBA

7

Kopshti Botanik Jokkmokks Fjalltradgard

Norrbotten, Suedi

8

Ura e varur Bambarakiri Ella Falls

Matale, Sri Lanka

8

Turne Desert Edge

Queensland, Australi

9

Bodega Cerro Chapeu

Rivera, Uruguai

10

Parku Kombëtar Purnululu

Australia perëndimore

10

Parku Kombëtar i Lumit Mitchell

Australia perëndimore

10

Parque Nacional das Emas

Goias, Brazil

11

Pasuria e Mont Rouge

Victoria, Australi

13

Eksploroni ishullin Navarino

Puerto Williams, Kili

13

Parku Kombëtar Bernardo O’Higgins

Puerto Natales, Kili

16

Turne me varkë në rrugët e Giethoorn

Overijssel, Holandë

16

Arkipelagu Bazaruto

Provinca Inhambane, Mozambik

16

Laguna Langebaan

Kepi ​​perëndimor, Afrika e Jugut

16

Habitati i Përroit të Ujkut

Indiana, SHBA

17

Zbuloni 10 nga përvojat më të nënvlerësuara të udhëtimit në botë

1. Schafberg Peak Hike, Salzberg, Austri: Kryesimi i tabelës si një nga përvojat më të mira në botë jashtë shtegut të rrahur është ecja në majën Schafberg, një aventurë plot argëtim në Austri që u përshtatet alpinistëve të të gjitha niveleve. Pavarësisht nëse zgjidhni të ecni jashtë fshatit të çuditshëm të St.

2. Turne në ishullin Sable, Kanada: Për një aventurë të njohur vetëm për disa eksplorues të guximshëm, bëni një turne në ishullin Sable. Grupet turistike që vijnë me avion mund të ulen pikërisht në plazh, dhe parku kombëtar ka një tufë të jashtëzakonshme kuajsh të egër. Megjithatë, jeta e egër nuk ndalet me kaq, pasi ky ishull i izoluar është shtëpia e një prej kolonive më të mëdha të fokave gri në botë.

3. Bungonia National Park Walks, New South Wales, Australi: Përafërsisht 40 kilometra në lindje të qytetit të Goulburn, ky park kombëtar i mbrojtur ofron shtigje të shumta të vendosura midis disa prej natyrës më të mrekullueshme të Australisë. Nga pemët e larta deri te ujërat e kristalta, eksplorimi i këtij parku është i domosdoshëm për këdo që kërkon një ditë relaksi larg rrugëve të qytetit të mbushur me njerëz.

4. Gishora Drum Sanctuary, Gitega, Burundi: Sipas numrit të vogël të rishikimeve të Trip Advisor, performancat e daulleve në fushën e Gishora janë një nga spektaklet kulturore më të pabesueshme në botë. Kjo përvojë e mrekullueshme po ruan artin e ritualeve të lashta të daulleve të Burundit, me këtë vend të shenjtë që është një nga vendet më të spikatura të daulleve në Burundi. Kjo performancë me daulle dhe kërcim është si një turne nëpër histori, me ritme të shpejta dhe të bukura dhe nuk ka nevojë për përkthim.

5. Cynghordy Viaduct Walk, Llanfair-ar-y-Bryn, Uells: E vendosur në luginat e Uellsit në MB, një rrugë në këmbë nga Cynghordy në Llandovery do t’ju çojë në këtë viadukt hekurudhor që duket si diçka e dalë nga një film. skenë, me kodrat rrotulluese të gjelbra të ndezura në kontrast me harqet e mrekullueshme të viaduktit.

6. Turneu në Parkun Kombëtar Auyuittuq, Pangnirtung, Kanada: Kjo përvojë është një nga alpinistët seriozë. Merrni shtegun 60 milje, të kompletuar me qëndrimet e tij gjatë natës, për të vlerësuar vërtet disa nga skenat alpine më të mrekullueshme dhe të nënvlerësuara në botë, nga mali Asgard në luginën e lumit Owl.

7. Melbourne Dumpling Walking Tour, Victoria, Australi: Një eksperiencë e nënvlerësuar për dashamirët e udhëtimeve urbane, ky turne në këmbë eksploron lagjen kineze të Viktorias, duke ofruar shumë mundësi për të ngrënë me petat më të shijshme dhe kafshata të tjera të shijshme të kuzhinës lokale. Me një udhëzues pranë jush, do të jeni të sigurtë se do të arrini pikat më të këndshme ndërsa mësoni për historinë e zonës.

8. Roots Yard Off Grid Camping, Rajoni Volta, Ganë: Larg qyteteve plot zhurmë dhe qendrave turistike, ky kamping i nënvlerësuar drejtohet nga një familje britaniko-ganeze dhe ofron ushqim vegan, një atmosferë të relaksuar, plus shëtitje të lehta nëpër zonë.

9. Tada Falls/Ubbalamadugu Falls, Chennai, Indi: Fshehura në pyllin e dendur të Siddulaiah Kona, Ubbalamadugu Falls janë një pamje magjike për t’u parë, me ujëra të pastër kristal që kaskadojnë mbi një rënie prej 100 metrash. I përshtatshëm për ata me lëvizshmëri të mirë, eksploruesit e guximshëm mund të përballojnë edhe ngjitjen shkëmbore për t’u zhytur në pishinën mbi ujëvara.

10. Keep River National Park, Territory Veriore, Australi: Ky park ka më pak vizitorë se parqet e tjera kombëtare të Australisë, por krenohet me disa shembuj të mrekullueshëm të daljeve natyrore të shkëmbinjve të kuq dhe artit shkëmbor. Ecja në Jememoon merr vlerësime veçanërisht të larta nga njerëzit që kanë ecur në shtigjet e parkut.

Michael Edwards, Drejtor Menaxhues në Explore Travel komenton “Ky studim ka qenë një ndërmarrje mjaft e mirë dhe hulumtimi i mbi 350 përvojave të nënvlerësuara të udhëtimit u ka dhënë studiuesve tanë një epsh të madh bredhjeje. Ne jemi të gjithë për të mbrojtur aventurat më pak të njohura jashtë rrugës së rrahur dhe jemi të kënaqur që jemi në gjendje të hedhim dritë mbi përvojat që kanë lënë qartë një përshtypje të mrekullueshme tek ata që i kanë provuar, por që nuk janë shumë të mira i njohur në mesin e shumicës së udhëtarëve. Shpresojmë që hulumtimi ynë t’i inkurajojë njerëzit të provojnë diçka pak më ndryshe herën tjetër që të udhëtojnë.”

Gjetjet e plota dhe informacione të mëtejshme mbi përvojat më të nënvlerësuara të udhëtimit të secilit kontinent mund të gjenden këtu: https://www.explore.co.uk/blog/underrated-travel-destinations

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles